Jak co piątek, podsumowujemy wydarzenia ostatniego tygodnia. Poniżej 10 najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Zatrzymania i zarzuty w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się procederem tzw. „odwróconego łańcucha dystrybucji leków” - Prokuratura Regionalna w Gdańsku, policja i funkcjonariusze ABW zatrzymali w środę 16 osób, które - zdaniem organów ścigania - należały do dwóch grup przestępczych zajmujących się wyprowadzaniem z Polski lekarstw za granicę. W okresie od stycznia 2018 r. do lipca 2019 r. przestępcy mieli wywieźć z kraju deficytowe leki o wartości co najmniej 15 milionów złotych, czym sprowadzili niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu pacjentów.
  2. Naukowcy wykryli mikroplastik w powietrzu w Krakowie - Zimą w krakowskim powietrzu obecny jest mikroplastik - twierdzą autorzy pierwszego w Polsce badania tego zjawiska. Naukowcy nie określili na razie skali zanieczyszczenia.
  3. OZZL skierował list otwarty do prezesa PiS, premiera i ministra zdrowia - W liście otwartym do prezesa PiS, premiera i ministra zdrowia Zarząd Krajowy OZZL wnioskuje o zawarcie Porozumienia między Rządem RP a związkami zawodowymi skupionymi w Porozumieniu Zawodów Medycznych w sprawie nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych - w zakresie stawek wynagrodzenia dla poszczególnych zawodów.
  4. Piotr Czauderna prezesem Agencji Badań Medycznych - Stanowisko Prezesa Agencji Badań Medycznych objął prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna – chirurg dziecięcy, Kierownik Kliniki w Katedrze i Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju.
  5. Dni otwarte w Agencji Badań Medycznych - W związku z ogłoszonym konkursem na wparcie projektów niekomercyjnych badań klinicznych, do dnia zamknięcia naboru wniosków, tj. 29 listopada br., Agencja Badań Medycznych ogłasza każdy piątek dniem otwartym.
  6. W Łodzi zaprezentowano wiele innowacyjnych wynalazków i technologii - W czasie międzynarodowej konferencji branży life science, EU-MED Summit 2019, która właśnie zakończyła się w Łodzi, polskie startupy zaprezentowały wiele innowacyjnych wynalazków i technologii, w tym m.in. prototyp nieinwazyjnego stymulatora mózgu, który może zrewolucjonizować leczenie choroby Alzheimera.
  7. Nowe specjalizacje w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży oraz psycho-seksuologii - Projektowana zmiana ustawy wprowadza nową możliwość specjalizowania się w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży. Ta specjalizacja nie istniała do tej pory. Nie było możliwości kształcenia podyplomowego w tym kierunku, jak i psycho-seksuologii.
  8. DrNews edukuje pacjentów - Zwiększenie świadomości Polaków na temat zdrowia i czynników ryzyka chorób – taki jest cel główny najnowszej inicjatywy firmy LekSeek Polska. Przedstawiamy projekt o nazwie drNews, stworzony z myślą o pacjentach.
  9. Nie ma bezpiecznej dla zdrowia dawki alkoholu - Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna dawka alkoholu; niemal każda jest toksyczna dla naszego organizmu – twierdzą eksperci różnych specjalności. Alkohol grozi marskością wątroby i zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Nie jest prawdą, że chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi.
  10. Ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów - Od 1 października 2019 r., działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.