Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. WHO ogłasza międzynarodowy alert w związku z koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan nadzwyczajny na całym świecie w związku z epidemią wywołaną przez nowego koronawirusa z Chin. Wcześniej podejmowała taką decyzję z powodu zagrożenia wywołanego przez wirusy Ebola, Zika, Polio, a także wirusa tzw. świńskiej grypy.
  2. Apel Prezesa NRL i GIS do środowiska medycznego. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Główny Inspektor Sanitarny wystosowali apel do środowiska medycznego w związku z nowym koronawirusem 2019-nCoV.
  3. W sobotę skorzystaj z bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych. Z okazji zbliżającego się XX Światowego Dnia Walki z Rakiem w sobotę 1 lutego w 28 ośrodkach onkologicznych w Polsce organizowana jest „Biała Sobota”. Wszystkie chętne osoby mogą skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych.
  4. Prof. Krzysztof Pyrć: zaczynamy badania nad nowym koronawirusem. Choć od wykrycia nowego koronawirusa z Chin minęło zaledwie kilka tygodni, znamy już jego genom. Zespoły z całego świata - również badacze na UJ - rozpoczynają badania, które pozwolą zrozumieć wirusa i w przyszłości stworzyć skuteczny lek - mówi w rozmowie z PAP wirusolog prof. dr hab. Krzysztof Pyrć.
  5. MZ zapowiada podjęcie działań w celu usprawnienia funkcjonowania e-ZLA, podpisu certyfikatem ZUS oraz weryfikacji w e-WUŚ. Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Narodowym Funduszem Zdrowia podejmie niezbędne działania w celu usprawnienia funkcjonowania systemów odpowiedzialnych za wystawianie elektronicznych zwolnień (e-ZLA), podpis certyfikatem ZUS oraz weryfikację uprawnień w systemie e-WUŚ.
  6. MZ zmieniło interpretację przepisów dotyczących e-recept na 365 dni. Sprawę komentuje wiceminister zdrowia. Ministerstwo Zdrowia zmieniło interpretację przepisów dotyczących oznaczenia ważności e-recepty na 365 dni. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował na Twitterze, że przygotowywany jest projekt docelowej regulacji dotyczący realizacji recept rocznych.
  7. Zespół ds. Matek Lekarek o przemocy wobec dzieci. Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej publikacji, zawierających treści nawołujące do stosowania przemocy wobec dzieci, Zespół ds. Matek Lekarek Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, w imieniu zrzeszonego środowiska lekarskiego, wyraża kategoryczny sprzeciw - poinformowano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej OIL w Warszawie.
  8. Czwarta edycja ogólnopolskiej akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra. Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 8 do 14 marca, po raz czwarty w całej Polsce odbędą się bezpłatne badania w kierunku jaskry. Polskie Towarzystwo Okulistyczne zachęca do zgłaszania gabinetów.
  9. Brytyjscy lekarze usunęli z pleców pacjenta 14-centymetrowy „smoczy róg”. Lekarze z Countess of Chester Hospital w Wielkiej Brytanii usunęli z pleców pacjenta 14-centymetrową narośl w kształcie rogu. Analiza histopatologiczna potwierdziła, że to rak kolczystokomórkowy skóry. Przypadek opisano w piśmie BMJ Case Reports.
  10. Choroby serca wciąż główną przyczyną zgonów. W Polsce – jak pokazują dane GUS – rokrocznie odnotowuje się ok. 175 tys. zgonów spowodowanych chorobami układu sercowo-naczyniowego. W ostatnich latach ta dziedzina medycyny poczyniła znaczne postępy i obecnie Polska może aspirować do miana jednego z liderów pod względem leczenia i opieki kardiologicznej nad pacjentami. To przekłada się na spadki śmiertelności, ale wyzwaniem wciąż pozostają finansowanie i starzejące się społeczeństwo. W sprostaniu im mogą pomóc telemedycyna i teleopieka, choć warunkami koniecznymi są edukacja i większa świadomość wśród samych pacjentów.