Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. Listopadowa lista leków refundowanych - Listopadowa lista leków refundowanych wprowadza 76 nowych produktów, w tym nowe terapie stosowane m.in. w leczeniu raka jelita grubego, białaczki limfocytowej, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, osteoporozy, hipercholesterolemii rodzinnej i choroby Leśniowskiego-Crohna - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
  2. 20 mln wystawionych e-recept - "Właśnie przekroczyliśmy próg 20 milionów wystawionych e-recept. Dziennie wystawiamy ich już ponad 0,5 miliona! Do końca roku pozostało niewiele czasu" – poinformowało na Twitterze Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
  3. NIK o realizacji rządowych programów na rzecz aktywizacji społecznej osób starszych - Zmiany demograficzne zachodzące w polskim społeczeństwie sprawiają, że kształtowanie polityki na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się jest jednym z kluczowych wyzwań dla naszego państwa. Odpowiedzią na te procesy miał być realizowany od 2012 r. przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Jednak w ocenie NIK, Program nie osiągnął zakładanego celu czyli poprawy jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną.
  4. Informacja nt. konsekwencji bezumownego Brexitu z punktu widzenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej - Ministerstwo Zdrowia informuje, iż w przypadku bezumownego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, począwszy od pierwszego dnia po dacie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wygasną wszelkie uprawnienia do świadczeń zdrowotnych wynikające z unijnego mechanizmu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, posiadane przed tą datą przez osoby ubezpieczone w Polsce – na terytorium Wlk. Brytanii i osoby ubezpieczone w Wielkiej Brytanii – na terytorium Polski.
  5. Oświadczenie Ministra Zdrowia i Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej ws. kłamstw o eutanazji pacjentów - Minister Zdrowia Łukasz Szumowski i Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja opublikowali wspólne oświadczenie, w którym stanowczo sprzeciwiają się próbie bezpardonowego, karygodnego szkalowania lekarzy i straszenia pacjentów. Poniżej publikujemy treść oświadczenia w całości.
  6. W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego - W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. 27 października nad ranem wskazówki zegarów cofniemy z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy w marcu przyszłego roku.
  7. Senat ze nową możliwością specjalizowania się w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży - Senat poparł nowelizację ustawy dot. uzyskiwania tytułu specjalisty w ochronie zdrowia. Za nowelizacją ustawy głosowało 85 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
  8. Zmiany w funkcjonowaniu Państwowej Inspekcji Sanitarne - Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przedłożony przez ministra zdrowia.
  9. Akt oskarżenia przeciwko lekarzom wystawiającym nieprawdziwe zwolnienia lekarskie członkom grupy przestępczej - Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach 3 października 2019 roku skierował do Sądu Rejonowego w Mysłowicach akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom, w tym czterem lekarzom, którzy w zamian za łapówki wystawiali zwolnienia lekarskie. Aktem oskarżenia objęto 79 zarzutów o charakterze korupcyjnym dotyczących 47 zaświadczeń lekarskich.
  10. Nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko depresji - Dziesięć kilogramów nadmiaru tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko depresji o siedemnaście procent. Im więcej tłuszczu jest zgromadzone, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. Jest to główny wniosek nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Aarhus i Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus w Danii.