Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Od soboty nowe obostrzenia epidemiczne
    W sobotę (27 marca) w całym kraju weszły w życie nowe obostrzenia epidemiczne. Zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Obowiązują też nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. Dotychczasowe ograniczenia zostały przedłużone.
  2. Komunikat Konsultantów Krajowych ws. PES
    Na stronie internetowej resortu zdrowia opublikowano wspólny komunikat Konsultantów Krajowych w sprawie przebiegu sesji egzaminacyjnej WIOSNA 2021 Państwowych Egzaminów Specjalizacyjnych (PES) dla lekarzy i lekarzy dentystów.
  3. Premier: szczepionki działają - widać to na przykładzie służby zdrowia i rezydentów DPS-ów
    Szczepionki są skuteczne - widać to na przykładzie służb medycznych i rezydentów domów pomocy społecznej; tam poziom zakażeń, ciężkich przypadków zachorowań i zgonów jest na zupełnie innym poziomie niż w całej populacji - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
  4. Prof. Rejdak: od przyszłego tygodnia rozpoczynamy prace nad amantadyną
    Na początku tygodnia rozpoczynamy badania kliniczne nad amantadyną. Weźmie w nich udział około 200 osób powyżej 18. roku życia - powiedział w czwartek (25 marca) w Radiu Zet kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak.
  5. Polscy naukowcy apelują o zwiększenie środków na rozwój przemysłu farmaceutycznego w Krajowym Planie Odbudowy
    Poprawa bezpieczeństwa lekowego dzięki unijnym środkom z KPO jest historyczną szansą, a rozwój produkcji farmaceutycznej pozwoli też na modernizację gospodarki – podkreślili w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego naukowcy z PAN, dziekani wydziałów farmaceutycznych oraz chemicznych czołowych polskich uczelni.
  6. Samorządy przeciwne planom centralizacji szpitali
    Projekt ustawy o centralizacji szpitali ma być gotowy do końca maja, ale wciąż nie wiadomo, jak ma ona wyglądać. – Ostatnio pojawił się pomysł, że rząd przejmie 51 proc. udziałów w szpitalach samorządowych – informuje wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Samorządy są przeciwne takim zmianom i mają wątpliwości co do ich konstytucyjności.
  7. Wszczepienie najnowszego bezelektrodowego stymulatora serca w Klinice Kardiologii UCK WUM
    W I Katedrze i Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Zespół Oddziału Elektrokardiologii wykonał zabieg wszczepienia najnowszego bezelektrodowego stymulatora serca typu MICRA™ AV. Jest to pierwszy taki zabieg wykonany na Mazowszu. Wcześniejsze zabiegi wykonano w ostatnim czasie w Poznaniu, Zabrzu i Wrocławiu.
  8. Eksperci PAN: w walce z pandemią ważne mocne, niezależne instytucje i solidarne społeczeństwo
    Do opanowania pandemii potrzebne są silne instytucje ochrony zdrowia, niezależne instytucje przetwarzające dane o zagrożeniach epidemicznych, inwestycje w naukę i edukację, a także wzmacnianie solidarnego społeczeństwa - pisze w stanowisku zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN.
  9. Gra komputerowa dostarcza bezcennych informacji na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu
    Mimo, że interakcje społeczne leżą w naszej naturze, nie mamy wiedzy na temat funkcjonowania naszego mózgu w czasie spotkań towarzyskich. Opracowana w ramach projektu MUSIC gra komputerowa pozwoliła ukazać ważne aspekty rozumienia komunikacji i zmian w tym procesie u osób z zaburzeniem ze spektrum autyzmu.
  10. MyDr zastąpi aplikację Gabinet drWidget Pacjent
    Informujemy, że aplikacja mobilna Gabinet drWidget Pacjent nie będzie dłużej wspierana aktualizacjami. Zamiast niej proponujemy Twoim pacjentom telemedycynę na wyższym poziomie: z aplikacją MyDr. Sprawdź szczegóły.