Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Przyznano nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny - Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii zdobyli William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza “za odkrycia dotyczące tego, w jaki sposób komórki wykrywają tlen i dostosowują się do jego dostępności”.
  2. Adam Niedzielski prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia - Minister zdrowia Łukasz Szumowski, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady NFZ, powołał Adama Niedzielskiego na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
  3. Cztery nowoczesne inkubatory dla polskich szpitali dziecięcych - Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dokonała zakupu 4 specjalistycznych inkubatorów do pracy w środowisku rezonansu magnetycznego. Rynkowa wartość jednego aparatu sięga około 2 mln złotych. W tym momencie w Polsce pracują 4 takie urządzenia, w tym 2 zakupione wcześniej przez Fundację WOŚP. Po sfinalizowaniu ostatniego zakupu w Polsce będzie więc 8 inkubatorów przeznaczonych do pracy w środowisku rezonansu magnetycznego, w tym 6 przekazanych polskim szpitalom przez Orkiestrę.
  4. Opublikowano poradnik dot. e-recepty dla lekarzy i farmaceutów - Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zachęca do zapoznania się z poradnikiem dla pracowników medycznych i aptekarzy z opisem jak działa e-recepta i odpowiedziami na pytania zadawane przez osoby wystawiające i realizujące e-recepty.
  5. Profilaktyka zdrowia może przynieść oszczędności liczone w miliardach złotych - 16 mld zł rocznie przeznacza sektor publiczny i prywatny na zasiłki lekarskie; 83 mld zł traci PKB na absencji pracowników. Odpowiednia profilaktyka zdrowia może przynieść oszczędności liczone w miliardach złotych - podkreślali eksperci podczas Kongresu 590.
  6. Dieta mamy - wystartował pilotaż dot. szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym - Ministerstwo Zdrowia wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia rozpoczęło realizację projektu pn. Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym - Dieta Mamy. Ma on charakter pilotażu, do którego resort zdrowia zaprasza wszystkie podmioty lecznicze posiadające kontrakt z NFZ oraz oddziały dedykowane kobietom w ciąży i po porodzie.
  7. Jak zwiększyć dostępność terapii biologicznych w Polsce? - Dostępność do leków biologicznych w Polsce jest najgorsza w UE. Tymczasem są one dla wielu chorych jedyną szansą na normalne życie. Konkurencja na rynku obniżyła ceny tych terapii. Ministerstwo Zdrowia musi to wykorzystać i objąć leczeniem biologicznym większą liczbę pacjentów bez ograniczeń czasowych - wskazuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
  8. Tylko 2 proc. Polaków bardzo dobrze ocenia służbę zdrowia - Tyko jeden na pięciu Polaków pozytywnie ocenia polską służbę zdrowia. Natomiast bardzo dobrą opinię na jej temat ma raptem 2 proc. Z drugiej strony pacjenci dość pozytywnie oceniają własne doświadczenia w korzystaniu z usług zdrowotnych. Dla przykładu, swoją ostatnią wizytę w POZ na plus zaliczyło 37 proc. Polaków. Niechlubnym wyjątkiem są szpitale, większość pacjentów źle ocenia warunki i jakość świadczonej przez nie opieki.
  9. Normy zatrudnienia - podjęto decyzję o powołaniu Zespołów Kontrolnych - 7 października w siedzibie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych odbyło się wspólne posiedzenie Prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Główną oś rozmów obu Prezydiów stanowiła dyskusja o realizacji norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych.
  10. Dzieci mają problemy nie tylko z artykulacją, ale też z komunikacją - Dzieci mają problemy nie tylko z prawidłową artykulacją, ale też z komunikacją – alarmują logopedzi. Wiąże się to ze zmianami cywilizacyjnymi. Wpływ na nieprawidłowości w rozwoju mowy mają też zmiana sposobu karmienia dzieci, wady rozwojowe czy dwujęzyczność.