W ostatnim kwartale 2020 r., w cieniu pandemii koronawirusa, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralny Szpital Weteranów zrealizował strategiczną inwestycję pn. Regionalne Zintegrowane Centrum Zabiegowe z zapleczem łóżkowym i diagnostycznym wraz z lądowiskiem dla śmigłowców. To nowoczesny obiekt zlokalizowany przy ul. Żeromskiego 113 w Łodzi, w którym mieści się centralny blok operacyjny, oddział intensywnej opieki medycznej i inne oddziały łóżkowe (m.in. Oddział Ortopedii, Neurochirurgii czy Kardiologii).

Nowe Centrum mieści się za budynkiem głównym (patrząc od strony ul. Żeromskiego) i jest połączone z istniejącym szpitalem specjalnie zaprojektowanym łącznikiem. Dużym wyzwaniem projektu okazało się wpisanie nowego budynku w istniejącą tkankę szpitala oraz umiejętne połączenie go z istniejącą infrastrukturą i zabudową, zwłaszcza że obiekt widnieje w Rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Regionalne Zintegrowane Centrum Zabiegowe to sześciokondygnacyjny budynek (z 1 kondygnacją podziemną i pięcioma kondygnacjami nadziemnymi). Na dachu Centrum znajduje się lądowisko dla helikopterów ratunkowych. W projekcie przewidziano patio i wychodzące na nie tarasy, które mają doświetlać wnętrze oraz pełnić funkcję rekreacyjną dla personelu i pacjentów. Nowoczesny szpital to nie tylko funkcjonalna, doskonale wyposażona przestrzeń to także dbałość o estetykę, której tej inwestycji również nie zabrakło. Wnętrza szpitala zdobią wielkoformatowe fototapety oraz zdjęcia najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Łodzi.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dyrektor szpitala im. WAM Monika Domarecka podkreśliła, że stworzenie centrum jest odpowiedzią na potrzeby zdrowotne mieszkańców miasta i całego regionu łódzkiego.

- Nowoczesny szpital, oparty o innowacyjne rozwiązania i technologie to nie tylko komfort dla pacjentów, ale również dla pracujących tam specjalistów – dodała Monika Domarecka.

Całkowita wartość projektu to 125 mln zł. Pieniądze pochodziły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (49 mln zł) i Ministerstwa Zdrowia (33 mln zł). Pozostałe 43 mln zł wyłożył szpital.


Źródło: Uniwersytet Medyczny w Łodzi