10 maja w Centrum Onkologii im. Prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, na Oddziale Klinicznym Chirurgii Onkologicznej odbył się wykonywany pierwszy raz w Europie Środkowej pionierski zabieg o nazwie PIPAC- Pressurized Intraperitoneal Aerosol Chemotherapy – który pierwszy raz na świecie został wykonany w 2011 roku w Niemczech i wg danych literaturowych daje nadzieje kliniczne na wydłużenie przeżycia i zwiększenie komfortu życia pacjentów, którzy jeszcze 20-30 lat temu byli zaliczani do grupy z niskim stopniem rokowania bez większych opcji terapeutycznych.

Jak informuje placówka, zapoczątkowanie w tej części Europy programu PIPAC (w tłumaczeniu: dootrzewnowa chemioterapia podciśnieniowa aerozolem) pozwoli osiągnąć spodziewane wyniki leczenia pacjentów oraz przyczyni się do rozprzestrzenienia tego typu leczenia w Polsce i w tej części Europy tak, jak to się stało z techniką HIPEC (chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii poprzedzona cytoredukcją) wykorzystywaną także w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Planowany zabieg odbył się na Oddziale Klinicznym Chirurgii Onkologicznej w Centrum Onkologii w Bydgoszczy z wykorzystaniem innowacyjnego sprzętu zaprojektowanego do zabiegu PIPAC i sprowadzonego specjalnie w tym celu z Niemiec.

Zespół operacyjny stworzony był z prof. dr hab. n. med. Wojciecha Zegarskiego, dr n. med. Macieja Nowackiego i lek. Marka Przybyła. Aktywną asystą zabiegu był twórca metody PIPAC i osoba, która wykonała go pierwsza na świecie – prof. dr hc. Marc Reymond z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech.


Źródło: Centrum Onkologii w Bydgoszczy