W Brazylii urodziło się pierwsze na świecie dziecko, którego matką jest kobieta po transplantacji macicy od zmarłej dawczyni. Dziewczynka przyszła na świat w ubiegłym roku, ale informacja na jej temat pojawiła się dopiero teraz.

Transplantacje macic od zmarłych dawczyń miały miejsce już wcześniej, do tej pory nie udawało się jednak przeprowadzić w nich żadnej ciąży z sukcesem.

Lekarze z Sao Paulo przeszczepili macicę 32-letniej pacjentce cierpiącej na zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera. Organ pochodził od 45-latki zmarłej wskutek wylewu. Pacjentka zaczęła miesiączkować już sześć tygodni po operacji.

Cztery miesiące przed zabiegiem kobietę poddano procedurze in vitro, w wyniku której uzyskano 8 zapłodnionych komórek jajowych. Po siedmiu miesiącach od zabiegu do organizmu kobiety wprowadzono zapłodnione komórki. Dziesięć dni później pojawiła się ciąża, która przebiegła bez komplikacji.

Po 36 tygodniach za pomocą cesarskiego cięcia na świat przyszła dziewczynka warząca 2,5 kilograma. W czasie cesarskiego cięcia kobiecie usunięto też przeszczepioną macice, dzięki czemu nie musi już więcej brać immunosupresantów.

Pierwsze dziecko z macicy przeszczepionej od żywej dawczyni urodziło się w Szwecji w 2014 roku. Do tej pory przeprowadzono 39 przeszczepów macicy od żywych dawczyń. W wyniku tego urodziło się 11 dzieci.

Źródło: sciencealert.com | BBC