Ocenie kondycji zdrowotnej medyków w pandemii koronawirusa, jakości ich pracy, zagrożeń z jakimi się spotykają oraz wypracowaniu na tej podstawie form wsparcia służą badania prowadzone przez społeczny Instytut Fundacji Thorax w Białymstoku.

Do listopada 2021 r. zainteresowani medycy mogą wypełniać przygotowane ankiety. Na ich podstawie powstanie raport, będzie przedstawiony władzom, opinii publicznej, placówkom medycznym, uczelniom. Wyniki mają być wykorzystywane w rekomendacjach jak można poprawić jakość i tryb pracy, ale też ochronę zdrowotną medyków w sytuacji przedłużającej się pandemii.

Wstępny raport ma być znany w maju, końcowy w grudniu 2021 r.

"(Wnioski - PAP) pomogą także w budowaniu równowagi między życiem prywatnym i zawodowym oraz poprawy relacji społecznych, eliminacji zjawisk agresywnych, jakie obserwowaliśmy publicznie w stosunku do pracowników medycznych" - podkreślają prowadzący projekt w przekazanej PAP informacji.

Do udziału w badaniach zaproszono ponad sto placówek medycznych z województw mazowieckiego i podlaskiego, ale wziąć w nich udział mogą medycy całej Polski. Anonimowe ankiety są dostępne w internecie. Wypowiadać się mogą wszyscy pracownicy ochrony zdrowia.

Dotychczas udało się zebrać ok. 700 opinii.

Ankiety oceni wielu specjalistów z różnych dziedzin z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Białostockiej, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, Białostockiego Centrum Onkologii i Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia. Wypowiedzą się m.in. specjaliści ds. zarządzania w służbie zdrowia, bezpieczeństwa i higieny pracy, z zakresu prawa pracy, reprezentanci zawodów medycznych.

"Nadszedł szczególnie ciężki czas pracy pracowników służby zdrowia, z uwagi na czas trwania pandemii i na narastająca kolejną falę zachorowań. Widzimy spadek przesyłanych formularzy ankietowych, szczególnie w ostatnich tygodniach. Rozumiemy, że wszyscy są już bardzo zmęczeni. Prosimy jednak o 10 minut na zapisanie tej dzisiejszej subiektywnej oceny każdego w pracowników systemu ochrony zdrowia poprzez wypełnienie krótkiej ankiety. Wierzymy, że zebrane informacje pozwolą nam w przyszłości wpłynąć na poprawę jakości pracy pracowników służby zdrowia, od których w rzeczywistości zależy jakość ochrony zdrowia i dostęp do świadczeń medycznych obywateli" - podkreśla koordynator projektu Adam Naumnik.

Jeszcze w 2020 r. gdy ruszał projekt, Naumnik podkreślał, że pandemia, która spowodowała drastyczną zmianę warunków pracy medyków oznaczała i oznacza nowe wyzwania, a co za tym idzie także napięcia, kryzysy.

"Mamy wyjątkową okazję zaobserwować jak funkcjonują pracownicy ochrony zdrowia, co się zmieniło, jak oceniane są działania systemowe, reorganizacje wewnętrzne i własne umiejętności adaptacyjne. Dowiemy się jakie procesy zostały dzięki pandemii wdrożone szybko, sprawnie i były oczekiwane. W badaniu pytamy wprost o kondycję zdrowotną, szczególnie psychiczną pracowników ochrony zdrowia, co jest pewnym wstępem do kolejnych projektów badawczych" - informował wtedy PAP koordynator projektu.

Badaczom chodzi o uchwycenie tych problemów, ale także o pokazanie zmiany nastrojów medyków w trakcie pandemii w związku np. z brakiem personelu medycznego, obciążeniem pracą, kwarantanną, troską o najbliższych, narastającym stresem, ale też śmiercią ich kolegów z powodu COVID-19.

Badania "Pracownik medyczny w warunkach kryzysu epidemicznego - ocena bezpieczeństwa zdrowotnego, zawodowego, ekonomicznego i prawnego" prowadzą Instytut Fundacji Thorax, który jest społecznym podmiotem doradczym i Fundacja Inicjatyw Obywatelskich na Rzecz Społeczeństwa.

Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2018-2030.(PAP)


Źródło: PAP