Happeningiem z kartonowymi modelami narządów, które można przeszczepiać, uczciła rozdanie miliona oświadczeń woli i zakończenie pierwszej w województwie a dziewiątej w skali kraju edycji akcji młodzież z kampanii "Drugie życie" na Dolnym Śląsku.

Uczniowie z 27 szkół z regionu przez cały rok szkolny promowali transplantację. Młodzi ludzie organizowali zawody sportowe, koncerty, kiermasze, happeningi, zbiórki krwi, akcje rozdawania oświadczeń woli. Docierali do mediów, władz lokalnych, innych szkół, a nawet przedszkoli. Uczniowie kręcili filmy, teledyski, promowali ideę przeszczepiania narządów na mszach i w sanktuariach. Ograniczała ich tylko wyobraźnia.

9 czerwca wszystkie szkoły odebrały dyplomy, wiele otrzymało specjalne wyróżnienia, a 3 placówki czeki charytatywne o wartości 1000 zł każdy. Laureatami akcji zostali: Technikum nr 1 im. T. Kościuszki w Wołowie, Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Bogatyni oraz Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Czeki ufundowane firmę Fresenius Medical Care Polska zwycięzcy przekażą na wybrane cele charytatywne.

W czasie kampanii "Drugie życie" niemal do wszystkich szkół, które wzięły udział w akcji, udali się lekarze transplantolodzy i osoby po przeszczepieniu, by spotkać się z młodzieżą i porozmawiać o przeszczepianiu narządów. Jednoczesna wizyta lekarza iosoby po przeszczepie to najlepszy sposób na pokazanie wielu aspektów przeszczepiania narządów.

- Podczas spotkań z młodzieżą widzę, że młodzi ludzie potrzebują wiedzy merytorycznej na temat transplantacji, by walczyć z mitami, które narosły wokół tego tematu. Ale nic tak do nich nie przemawia jak prawdziwe historie osób, które żyją z przeszczepionym organem. To te osoby są prawdziwymi bohaterami naszej akcji. To ich opowieści wzruszają i napędzają tych młodych ludzi do działania– mówiła dr n. med. Dorota kamińska, transplantolog w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, główny ekspert medyczny kampanii.

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział 300 tys. uczniów z 750 szkół. W dziewięciu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, śląskie, podkarpackie, łódzkie i dolnośląskie) młodzi ludzie rozdali milion oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji.


Źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu