Konsultacje projektu ustawy o działalności leczniczej, wprowadzającego możliwość korzystania ze świadczeń odpłatnych w publicznych szpitalach, zostały wstrzymane – poinformowało ministerstwo zdrowia.

20 czerwca odbyło się spotkanie Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła z Premier Beatą Szydło. Jednym z omawianych tematów był projekt ustawy o działalności leczniczej, który został skierowany do konsultacji 13 czerwca. Jeszcze we wtorek minister podkreślał, że będzie przekonywał premier by poparła ten projekt. Jednak w ramach uzgodnień z Beatą Szydło podjęta została decyzja o ponownej analizie projektu w Ministerstwie Zdrowia. Tym samym konsultacje projektu zostały wstrzymane.

"My głośno mówiliśmy, pani premier również, że publiczna służba zdrowia ma być za darmo, a nie za pieniądze, w związku z tym poprosiła pana ministra do siebie na rozmowę" - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 szefowa gabinetu politycznego premier, minister Elżbieta Witek. "Pani premier oczekuje, że pan minister zdrowia będzie wiedział, co ma z tym zrobić, to znaczy oczekuje, że pan minister przeprowadzi u siebie w resorcie prace analityczne, skąd ten pomysł się wziął i czemu miał służyć" - dodała.

Jak informuje resort zdrowia, Konstanty Radziwiłł zdecydowanie podkreśla, że nie ma mowy o wprowadzaniu jakiegokolwiek podziału wśród pacjentów, a priorytetem wszelkich projektowanych przez Ministerstwo Zdrowia zapisów jest zabezpieczenie wszystkim obywatelom dostępu do najwyższej jakości świadczeń w ramach NFZ.