Na taką skalę nikt jeszcze wrocławian nie badał. Naukowcy Uniwersytetu Medycznego rozpoczynają badania stanu zdrowia mieszkańców Wrocławia – zbadają 2,5 tysiąca osób, dzieci i ich rodziców. Wkrótce do ich skrzynek trafią zaproszenia do udziału w projekcie PICTURE.

Badania współfinansowane są przez Miasto Wrocław. W sumie przez trzy lata Urząd Miejski Wrocławia przeznaczy na ten cel blisko pół miliona złotych.

- Dbałość o zdrowie wrocławianek i wrocławian to dla mnie jedno z najważniejszych zadań. Dlatego we Wrocławiu realizujemy wiele programów prozdrowotnych przeznaczonych dla mieszkańców w różnych grupach wiekowych. To między innymi: program darmowych szczepień przeciwko grypie dla seniorów oraz niedawno wprowadzony program in vitro, dla par które starają się o dziecko – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Prezydent Wrocławia: - Teraz chcemy pójść krok dalej. Chcemy się dowiedzieć, w jakiej kondycji zdrowotnej są mieszkańcy, jak się odżywiają, a nawet jaki sport uprawiają. Odpowiedzi na te pytania, pozwolą nam stworzyć optymalną ofertę dla mieszkańców miasta w zakresie nowych pomysłów na poprawę aktywności wrocławian, profilaktyki i innych zadań mających pozytywny wpływ na zdrowie.

>>>ZOBACZ TEŻ: Wrocław: Pacjentowi z tętniakiem wszczepiono stentgraft w łuku aorty

– To bardzo ważne z naszego punktu widzenia badanie – podkreśla p.o rektora Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski. – Wierzę, że na jego podstawie uda się stworzyć plan działań dla miasta, który poprawi zdrowie wrocławian. Miasto jest tu dla nas naturalnym partnerem - dodaje.

Uczestnicy wybrani zostali losowo. Dane - na podstawie bazy PESEL - przekazało badaczom Ministerstwo Cyfryzacji. Od przyszłego tygodnia wylosowani wrocławianie znajdą w skrzynkach pocztowych zaproszenie. Dotyczyć będzie dziecka i jednego z rodziców. Na tej podstawie przebadanych zostanie 2500 osób.

>>>ZOBACZ TEŻ: Wrocław: Minister zdrowia uczestniczył w inauguracji roku na Uniwersytecie Medycznym

W ramach badania każdy z uczestników (dziecko i rodzic) będzie miał wykonane badania laboratoryjne (tj. morfologa krwi, poziom glukozy, hemoglobina glikowana, poziom kreatyniny, lipidogram: cholesterol całkowity, LDL cholesterol, HDL cholesterol, trójglicerydy, poziom elektrolitów: sód i potas oraz poziom hormonu tyreotropowego TSH. Dodatkowo wykonane zostaną badania EKG, spirometria, pomiar ciśnienia tętniczego, badania antropometryczne z uwzględnieniem analizy składu masy ciała oraz badanie laryngologiczne i audiometryczne.

Naukowcy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu planują powrócić do badanych rodzin po dwóch latach. I ponownie przeprowadzić badania, bo jak podkreślają dane, które zebrali do tej pory były mocno zaskakujące.


Źródło: Urząd Miejski Wrocławia | Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu