Wrocławscy radni przyjęli w czwartek (17 stycznia) uchwałę ws. wprowadzenia dofinansowania z budżetu miasta programu leczenia niepłodności metodą in vitro.

Referująca projekt uchwały klubu radnych Nowoczesna Magdalena Razik-Trziszka podkreśliła, że klasyfikacja do metody in vitro może nastąpić po wykorzystaniu wszystkich innych sposobów leczenia niepłodności i po stwierdzeniu jej przyczyny.

– Innym obostrzeniem jest także to, by przyczyna niepłodności lub nieskutecznego jej leczenia została stwierdzona co najmniej w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu – dodała radna Nowoczesnej.

Każda z zakwalifikowanych do wrocławskiego programu par otrzyma na leczenie in vitro – jeden zabieg wspomaganego rozrodu – maksymalnie 5 tys. zł. W przypadku niepowodzenia koszty ewentualnych kolejnych prób zastosowania ww. metody ponoszą już pacjenci.

Program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Wrocławia w latach 2019-2020” będzie finansowany z budżetu Wrocławia. Na podstawie liczebności populacji miasta (635 800 mieszkańców – dane Urzędu Statystycznego na koniec 2015 r.), oszacowano liczbę niepłodnych osób na ok. 42 000. Zgodnie ze statystyką, stanowiącą, że leczenia metodą in vitro kwalifikuje się 2% niepłodnych par, potencjalną liczbę beneficjentów programu oszacowano na ok. 420 par.

O tym, czy para zakwalifikuje się do programu leczenia niepłodności metodą in vitro, będą decydowały określone kryteria, wśród nich m.in. nieukończenie przez kobietę 40. roku życia (w szczególnych przypadkach pacjentka może mieć do 42 lat) i zamieszkanie pary, starającej się o dziecko, na terenie Wrocławia.


Źródło: Urząd Miasta Wrocławia