Młodzi medycy z 18 krajów wzięli udział w dwudniowym kursie wiedzy o hidradenitis suppurativa, czyli trądziku odwróconym, prowadzonym przez Katedrę i Klinikę Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Kurs odbywający się w dniach 4-5 lutego miał charakter międzynarodowy i był zorganizowany przez Europejską Akademię Dermatologii i Wenerologii. W wykładach i zajęciach praktycznych uczestniczło 30 osób, z czego 25 stanowili rezydenci. Kursanci pochodzili z 18 państw, przede wszystkim europejskich, ale także z USA i Argentyny.

Podczas dwóch dni zajęć młodzi lekarze poznawali specyfikę tylko jednej jednostki chorobowej - hidradenitis suppurativa, znanej potocznie pod nazwą trądziku odwróconego.

W gronie wykładowców znaleźli się prof. Jacek Szepietowski i docent Łukasz Matusiak reprezentujący klinikę oraz prof. Christos Zouboulis z Niemiec, szef Europejskiego Towarzystwa Trądziku Odwróconego, prof. Gregor Jemec z Danii i prof. Errol Prens z Holandii.

– Możliwość prowadzenia tego kursu uznaję za nobilitację dla naszej jednostki i jej osiągnięć. Jesteśmy ośrodkiem referencyjnym dla całej Polski w kwestii leczenia tego schorzenia, zajmujemy się tym naukowo od szeregu lat i zapewniamy całe spektrum procesu terapeutycznego, od leczenia lekami po rozległe zabiegi wycinania zmian skórnych – powiedział prof. Szepietowski.

Pierwszy dzień kursu poświęcony był teorii, a w drugim uczestnicy wzięli udział w warsztatach chirurgicznych obejmujących standardowe techniki operacyjne oraz zabiegi laserowe. Całość podsumowała dyskusja nad przypadkami hidradenitis suppurativa przygotowanymi przez uczestników.


Źródło: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu