W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na świat przyszło dziecko, którego matka znajduje się w stanie wegetatywnym. Taka sytuacja jest niezwykle rzadka, jednak w tym przypadku szczególnie, gdyż ciąża rozwijała się w takich warunkach od 11. tygodnia, a łączny czas utrzymania pacjentki w ciąży, z głębokim uszkodzeniem mózgu trwał ponad 22. tygodnie.

Jak poinformowano na stornie internetowej placówki, 36-letnia kobieta trafiła do szpitala w marcu 2020 r. po zatrzymaniu krążenia, do którego doszło w domu, w obecności najbliższej rodziny. Przyczyną był rozległy zawał mięśnia serca.

Interweniujący na miejscu zespół Pogotowia Ratunkowego prowadził długą akcję resuscytacyjną, w wyniku której udało się przywrócić pracę serca. W szpitalu, lekarze kardiolodzy wykonali plastykę naczyń serca chorej. Pacjentka została przyjęta do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Niestety, już wczesna ocena neurologiczna była tragiczna dla pacjentki i jej najbliższych - rozpoznano głębokie uszkodzenie mózgu, spowodowane niedotlenieniem.

Jednocześnie potwierdzono, że chora znajduje się w 11. tygodniu ciąży. Życie, które się w niej rozwijało przetrwało do tej pory, pomimo długiego zatrzymania krążenia matki, resuscytacji jak i podawanych leków. Tragedia pacjentki, jej niepomyślne rokowanie wskazywały na małe prawdopodobieństwo sukcesu utrzymania ciąży do czasu, w którym rozwijający się płód jest dostatecznie dojrzały, aby przeżyć.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

„Prowadzenie ciąży w tych warunkach jest szczególnie trudne i wiąże się z leczeniem, zarówno powikłań związanych z ciężkim uszkodzeniem mózgu matki, walką z nawracającymi infekcjami oraz ograniczoną ilością leków, które można podawać ze względu na rozwijający się płód” – czytamy w komunikacie wydanym przez szpital.

Jak podano, dzięki pełnemu zaangażowaniu całego zespołów Oddziału Położniczo – Ginekologicznego, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kardiologii, Neonatologii oraz wyjątkowej, zaangażowanej pracy zespołu pielęgniarskiego udało się zapewnić warunki do rozwoju ciąży pomimo tak ekstremalnie trudnej sytuacji.

17 sierpnia w 33. tygodniu ciąży poprzez cięcie cesarskie przyszła na świat zdrowa dziewczynka. Otrzymała 10/10 punktów w ocenie Apgar. Tak długie utrzymanie ciąży w warunkach Oddziału Intensywnej Terapii jest niezwykle rzadkie,
jedno z najdłuższych na świecie.


Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu