W ramach 30. Finału Fundacja WOŚP postawiła sobie za cel zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Poza zakupem sprzętu i uruchomieniem pierwszego w kraju centrum symulacji okulistycznych, WOŚP stwarza okazję do przebadania wzroku dzieci, realizując akcję "Przejrzyj na oczy". Przystąpiły do niej już 203 salony optyczne w całej Polsce.

Celem akcji jest wykonanie przesiewowych badań ostrości wzroku u dzieci na terenie całej Polski. Najbardziej potrzebujący mogą również otrzymać okulary korekcyjne.

Partnerem akcji została grupa Essilor (Essilor Polonia sp. z o.o.; JZO s.a.; JAI KUDO Polska sp. z o.o.), za której sprawą program badań realizowany jest w salonach partnerskich. Grupa zapewnia też 1 500 par okularów dla dzieci z wadami wzroku zdiagnozowanymi w ramach programu badań.

Udział w akcji jest też otwarty dla każdego salonu, który zapewni przynajmniej 4 dni, w których dzieciom oferowane będą darmowe badania ostrości wzroku oraz zadeklaruje gotowość wykonania 12 par bezpłatnych okularów dla dzieci z potrzebujących rodzin.

Do akcji przystąpiły już 203 salony optyczne w całej Polsce. Ich listę można znaleźć na stronie internetowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

30 stycznia 1633 Sztaby i blisko 120 tysięcy wolontariuszy w całej Polsce i na świecie zagrało dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Wśród zakupów, które Fundacja planuje dokonać z przeznaczeniem dla oddziałów i pododdziałów okulistyki dziecięcej znajdują się urządzenia do diagnostyki i wykonywania operacji. Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.

Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.

Źródło: Fundacja WOŚP