Zdrowe bliźniaki – chłopiec i dziewczynka – to pierwsze dzieci, które urodziły się w Poznaniu w ramach miejskiego programu in vitro.

- Niezwykle uradowała mnie wiadomość, że para, która skorzystała z miejskiego programu in vitro, doczekała się upragnionych pociech - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - To pierwsze narodziny i od razu bliźniaki. Czekamy na kolejne, bo dzięki programowi potomstwa spodziewa się obecnie aż 87 par. Można się jeszcze zgłaszać - dodał prezydent.

Program działa od 2. połowy 2017 roku. Realizują go trzy poznańskie placówki medyczne: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań oraz IVITA.

Pary, które chciałyby skorzystać z dofinansowania w ramach programu muszą spełniać wymagane kryteria. Są wśród nich: udokumentowane, bezskuteczne leczenie niepłodności, wiek kobiety w granicach 20-43 lata oraz zamieszkanie na terenie Poznania. Dofinansowanie do procedury in vitro jest przyznawane według kolejności zgłoszeń. Z budżetu miasta można uzyskać dofinansowanie maksymalnie trzech zabiegów.

Szczegóły dotyczące poznańskiego programu in vitro dostępne są na stronie internetowej: www.poznan.pl/invitro oraz w każdej placówce realizującej zadanie.


Źródło: Urząd Miasta Poznania