Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz 30. W tym roku Fundacja zbiera środki dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

30 stycznia 1633 Sztaby i blisko 120 tysięcy wolontariuszy w całej Polsce i na świecie zagrało dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Dźwięki Finału rozbrzmiały zarówno offline, online, w mediach tradycyjnych, w Polsce i poza jej granicami, w małych miejscowościach i wielkich miastach.

Tegoroczny cel Finału jest wyjątkowy, bo dla okulistyki dziecięcej Fundacja zagrała po raz pierwszy. Żaden dotychczasowy Finał WOŚP nie był dedykowany zakupowi sprzętu dla 25 funkcjonujących w naszym kraju ośrodków z oddziałami okulistyki dziecięcej w 17 miastach. Ratowaniu wzroku najmłodszych pacjentów dedykowany jest jednak jeden z 8 realizowanych przez Fundację całorocznych programów – Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków.

Wśród zakupów, które Fundacja planuje dokonać z przeznaczeniem dla oddziałów i pododdziałów okulistyki dziecięcej znajdują się urządzenia do diagnostyki i wykonywania operacji. Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.

Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.

Sprzęt przekazywany przez Fundację WOŚP kupowany jest na podstawie Konkursów Ofert, podczas których eksperci oraz zarząd Fundacji mają okazję przeanalizować, dokładnie sprawdzić funkcjonowanie sprzętu oraz negocjować warunki zakupu z oferentami.

Fundacja prowadzi dokładną ewidencję sprzętu, który trafia do publicznych placówek. Urządzenia przekazane przez WOŚP nie mogą być używane do oferowania odpłatnego leczenia, i mogą służyć tylko pacjentom dla leczenia których zostały przekazane. Lokalizację urządzeń przekazanych przez WOŚP do placówek medycznych w całej Polsce można sprawdzić na stronie Fundacji.

Wciąż można wesprzeć Fundację WOŚP

Liczenie wciąż trwa, datki nieustannie spływają na konto i nadal na wiele sposobów można wesprzeć 30. Finał WOŚP:
Ostateczna kwota zebrana podczas 30. Finału WOŚP zostanie ogłoszona 30 marca.

Źródło: WOŚP