Działająca w imieniu samorządu województwa marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne (KPIM) zawarła w czwartek (8 lipca) umowę z wykonawcą dokumentacji technicznej nowego budynku głównego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Toruniu. Stary budynek główny zostanie wyburzony. O kolejnym kroku w kierunku dokończenia kompleksowej inwestycji na toruńskich Bielanach poinformował dziennikarzy na konferencji prasowej, która odbyła się na terenie lecznicy, marszałek Piotr Całbecki.

- Analizy wskazują, że modernizacja w tym przypadku nie miałaby najmniejszego sensu. Trzeba wyburzyć stary budynek i wybudować w tym miejscu nowy, nowoczesny i w pełni funkcjonalny. Realizacja tego projektu będzie piekielnie trudna, czeka nas rewolucja w sensie organizacyjnym. Powstanie piękny obiekt, supernowoczesny, przemyślany, dający w przyszłości możliwości rozwoju tej jakże ważnej i potrzebnej instytucji – stwierdził w swoim wystąpieniu.

- Jestem szczęśliwy, i mówię to też w imieniu naszych pielęgniarek i naszych lekarzy, że będziemy mogli pracować w zupełnie nowych, znacznie lepszych warunkach – mówił występujący w imieniu personelu lecznicy prof. Marek Jackowski, chirurg, naczelny lekarz WSZ. Podkreślił, że wykonany w oszczędnościowej technologii gmach ma ponad 50 lat, a jego system klimatyzacyjny, na salach operacyjnych niezbędny, podczas upałów praktycznie nie działa.

Decyzja w tej sprawie zapadła już jakiś czas temu; powstał też program funkcjonalno-użytkowy nowego budynku głównego. Teraz zlecamy opracowanie budowlanej dokumentacji projektowej, ze wszystkimi przyległościami, w tym stworzeniem rozwiązań umożliwiających w miarę bezkolizyjne funkcjonowanie lecznicy podczas przyszłego procesu inwestycyjnego.

W projektowanym obiekcie, nowoczesnym i spełniającym europejskie standardy funkcjonalności dla tego typu miejsc, znajdą miejsce m.in. oddział kliniczny położnictwa i ginekologii (z dedykowaną izbą przyjęć, blokiem porodowym i blokiem operacyjnym) oraz oddział noworodkowy i bank mleka; klinika kardiochirurgii z blokiem operacyjnym i oddziałem łóżkowym oraz oddziałem ECMO (ang. extracorporeal membrane oxygenation – pozaustrojowe utlenowanie krwi); oddział teleradioterapii; zakład diagnostyki laboratoryjnej; ośrodek badawczo-wdrożeniowy; kuchnia szpitalna i restauracja. Powierzchnia: 30 tysięcy metrów kwadratowych.

Wykonawcą dokumentacji jest konsorcjum biur projektowych Neon z Częstochowy, które zadeklarowało, że zdąży z tym w 14 miesięcy. Będzie nas to kosztowało 4,5 miliona złotych (montaż finansowy: środki Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 plus środki własne szpitala).

Finiszująca budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza kujawsko-pomorska inwestycja ostatnich lat w służbie zdrowia (koszt 560 mln zł, w tym 200 mln zł na sprzęt medyczny).

Łączna powierzchnia nowych budynków ma 60 tysięcy metrów kwadratowych (przed inwestycją cały kompleks miał 14 tys. metrów kwadratowych powierzchni). Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia. Województwo finansuje je (na zasadzie montażu finansowego) z kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dedykowanych Polsce środków pomocowych Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach naszego RPO 2014-2020 i Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko), środków własnych samorządu województwa i środków i własnych placówki.

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, które w imieniu samorządu województwa pełnią rolę inwestora, przekazały już lecznicy część nowo wybudowanych obiektów, w tym segment przypisany lecznictwu zakaźnemu i przychodniom przyszpitalnym. W pozostałych trwają prace wykończeniowe.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego