Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu świętuje pięciolecie istnienia. Był pierwszą w Polsce taką instytucją o zasięgu regionalnym. Powstał po to, by ciężko chore noworodki i wcześniaki mogły być odżywiane najlepszym dla nich, zdrowym pokarmem. We wtorkowym (29 maja) uroczystym spotkaniu z wolontariuszkami i personelem banku uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

- Mleko kobiece jest unikalną, dynamicznie zmieniająca się substancją, której skład i właściwości dostosowują się do aktualnych potrzeb dziecka oraz jego stanu zdrowia. To swoisty gatunkowo pokarm, łatwo przyswajalny. Zawiera wszystkie niezbędne i idealnie zbilansowane składniki odżywcze, budulcowe, immunologiczne i rozwojowe. Jego skład jest zmienny – inny zaraz po porodzie, inny w kolejnych tygodniach i miesiącach życia. Takich właściwości nie posiada żadne mleko modyfikowane, którego skład jest zawsze stały, ściśle określony. Mleko kobiece, w przeciwieństwie do sztucznego, żyje. Zawiera bardzo dużą liczbę pożytecznych bakterii, które naturalnie zasiedlają przewód pokarmowy dziecka, wpływając na jego rozwój, na rozwój jego układu odpornościowego i nerwowego. Zawarte w nim oligosacharydy działają jak naturalne prebiotyki – tak o naturalnym pokarmie kobiecym mówi kierująca toruńskim Bankiem Mleka doktor Elena Sinkiewicz-Darol, biotechnolog, specjalistka w dziedzinie biologii medycznej.

- Patrząc na te pięć lat ciężkiej pracy widzimy setki wyleczonych i nakarmionych dzieci i ich uśmiechniętych rodziców, co utwierdza nas w przekonaniu, że to co robimy ma głęboki sens – napisała w zaproszeniu na uroczyste spotkanie z okazji pięciolecia banku dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Sylwia Sobczak.

Dzięki honorowym dawczyniom toruński bank pozyskał ponad 1700 litrów pokarmu kobiecego, wykonał ponad 800 procesów pasteryzacji oraz ponad 5000 badań składu pokarmu kobiecego. Dotychczas z bezpiecznego, przebadanego mleka z toruńskiego BMK skorzystało ponad 1500 noworodków. Średni czas korzystania z pokarmu z BMK wynosi 5-6 dni.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 10 banków mleka.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego