Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk opracował metodę testowania grupowego na obecność wirusa SARS-CoV-2. W ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Instytut rozpocznie grupowe testowanie studentów medycyny na obecność koronawirusa. Ministerstwo przeznaczyło na realizację projektu ponad 4 mln zł.

Jak informuje resort nauki, metoda grupowego testowania umożliwi szybką i skuteczną identyfikację studentów medycyny zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Pozwoli to na bezpiecznie uczestniczenie studentów w zajęciach klinicznych oraz zapewni bezpieczeństwo pacjentom. Metodę opracował Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk pod kierownictwem prof. Agnieszki Dobrzyń.

– Jest to nowatorska metoda. Chcemy skorzystać z osiągnięcia Instytutu – powiedział minister Wojciech Murdzek podczas piątkowej konferencji konferencji prasowej.

Testy obejmą wszystkich studentów medycyny w Polsce. Szacuje się, że pobranych zostanie ok. 150 tys. wymazów. Będzie to badanie populacyjnie, co oznacza, że zostanie przeprowadzone wśród osób, u których nie występują objawy zakażenia koronawirusem.

– Instytut opracował metodę testowania, która jest efektywna i oszczędza czas – zaznaczył sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. n. med. Wojciech Maksymowicz.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W konferencji inaugurującej projekt grupowego testowania studentów medycyny na obecność koronawirusa wzięła również udział prof. Agnieszka Dobrzyń, dyrektor Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, kierownik projektu oraz prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska, wiceprzewodnicząca Konferencji Rektorów Uczelni Medycznych, prorektor ds. Collegium Medicum UMK.

Profesor Kędziora-Kornatowska zaznaczyła, że uczelnie medyczne przygotowują się do nowego roku akademickiego. Podkreśliła, że zajęcia kliniczne nie mogą odbywać się w trybie online, dlatego pozytywnie ocenia projekt grupowego testowania studentów medycyny. – Inicjatywa grupowego testowania jest cenna i bardzo dobrze zaplanowana – powiedziała profesor Kornelia Kędziora-Kornatowska.

– Testowanie powszechne jest przed nami, zaczynamy od testowania studentów, którzy mają kontakt z pacjentami – zaznaczyła profesor Agnieszka Dobrzyń.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na projekt 4 235 000 zł. Do projektu wykorzystane zostaną polskie testy MediPAN, których produkcję sfinansowało również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego