Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek (11 lutego) uruchomienie Krajowej Sieci Kardiologicznej. Jej pilotaż ma rozpocząć się na Mazowszu.

- Krajowa Sieć Kardiologiczna będzie funkcjonować najpierw jako pilotaż w województwie mazowieckim. Na początku będzie ona służyła do diagnozowania i leczenia: zaburzeń rytmu serca, zastawek, niewydolności, a także nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego – powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Z perspektywy pacjenta będziemy się starali dostarczyć możliwie najlepszą, na europejskim poziomie, usługę zdrowotną. Tak, żeby obywatele mogli się cieszyć jak najdłuższym życiem w dobrym zdrowiu – podkreślił szef polskiego rządu.

Krajowa Sieć Kardiologiczna ma przyspieszyć diagnostykę oraz leczenie chorób układu krążenia i zająć się przede wszystkim czterema grupami istotnych schorzeń:

  • nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym;
  • niewydolnością serca;
  • zaburzeniami rytmu i przewodzenia;
  • wadami serca zastawkowymi.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Rząd zapowiada, że powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej to także wiele korzyści dla pacjentów. Będą oni mieli m.in. dostęp do szybkiej ścieżki diagnostycznej, w której zostanie skrócony czas oczekiwania na poradę. Będą mogli również korzystać z doświadczenia i sprzętu ośrodków konsultacyjnych, a także zostać przyjęci do ośrodka, który jest najlepiej dopasowany do ich stanu zdrowia.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia