Rzecznik Praw Pacjenta wydał kolejną decyzję uznającą praktyki stosowane przez jedną z przychodni za naruszające zbiorowe prawa pacjentów w sprawie metod leczniczych o niesprawdzonej skuteczności.

RPP apeluje o rozwagę i odradza eksperymentowanie z terapiami o nie udowodnionej skuteczności, które mogą bezpośrednio zagrozić zdrowiu lub życiu.

– Bezpieczeństwo pacjentów musi być priorytetem każdej placówki medycznej. Z tym nierozerwalnie wiąże się stosowanie terapii zgodnych z aktualną wiedzą medyczną, a więc o udowodnionej skuteczności w leczeniu danych schorzeń. Tylko takie terapie mogą stosować profesjonalne podmioty wykonujące działalność leczniczą, do których zgłaszają się pacjenci. Rzecznik Praw Pacjenta będzie zdecydowanie reagował na wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

RPP uznał, że podmiot leczniczy stosujący produkty lecznicze zawierające witaminę C, B oraz wodę utlenioną w postaci wlewów u pacjentów z rozpoznaniem chorób onkologicznych, z chorobami okulistycznymi oraz u pacjentów z boreliozą, narusza zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych, odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

RPP oparł swoje stanowisko na opiniach ekspertów: konsultantów z dziedzin dermatologii i wenerologii, okulistyki i onkologii klinicznej oraz farmakologii klinicznej. Zgodnie z opiniami specjalistów:

  • stosowanie witamin jest uzasadnione tylko w przypadku stwierdzenia ich niedoboru.
  • stosowanie preparatów witamin, w tym witaminy C w dużych dawkach oraz witamin z grupy B, jak również wody utlenionej w ocenie Konsultanta Wojewódzkiego nie ma uzasadnienia medycznego w rozumieniu schorzeń okulistycznych,
  • stosowanie wlewów zawierających witaminy, w tym Vit. C, witaminy z grupy B, wodę utlenioną, ozonowanie w przypadku schorzeń dermatologicznych nie ma żadnego uzasadnienia medycznego (…) Stosowanie wlewów dożylnych z takich substancji, jak woda utleniona, jest niebezpieczne dla zdrowia i może wiązać się z groźnymi, a czasami wręcz śmiertelnymi powikłaniami, takimi jak ostry przełom hemolityczny czy niewydolność wielonarządowa

Rzecznik tłumaczy, że stosowanie produktów leczniczych poza wskazaniami rejestracyjnymi jest możliwe. Nawet wtedy stosowane terapie powinny jednak odpowiadać aktualnej wiedzy medycznej, a więc skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leków poza ww. wskazaniami musi być dowiedzione w rzetelny i wiarygodny sposób.

Rzecznik Praw Pacjenta nakazał podmiotowi leczniczemu zaniechanie stosowania ww. praktyk, które naruszają zbiorowe prawa pacjentów. Brak dostosowania się do decyzji Rzecznika Praw Pacjenta może skutkować nałożeniem kary pieniężnej do 500 tys. zł.

Źródło: Biuro RPP