Bliska współpraca z uczelniami medycznymi w Ukrainie jest dla nas priorytetem. Bieżąca pomoc potrzebna teraz położy podwaliny pod intensywną współpracę w przyszłości - powiedział w poniedziałek rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) po telekonferencji z wiceminister zdrowia Ukrainy.

Na WUM odbyła się w poniedziałek telekonferencja z udziałem wiceminister zdrowia Ukrainy Iryny Mykychak, rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga i rektorów 17 uczelni medycznych z Ukrainy.

Jak przekazał PAP rzecznik prasowy WUM Jarosław Kulczycki, omawiano współpracę tej uczelni z ukraińskimi uniwersytetami medycznymi w zakresie pomocy w kształceniu i szkoleniu kadr medycznych oraz studentów. W planach jest stworzenie programu wieloletniej współpracy w tym zakresie.

"Planujemy działania w krótkim czasie, szkolenia ratowników medycznych możemy realizować od zaraz. Inne działania widzimy w dłuższej perspektywie. Bliska współpraca z uczelniami medycznymi w Ukrainie jest dla nas priorytetem. Bieżąca pomoc potrzebna teraz położy podwaliny pod intensywną współpracę w przyszłości" – powiedział cytowany w komunikacie rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong.

Z kolei polski koordynator współpracy prof. Robert Gałązkowski dodał, że bezprecedensowa sytuacja w Ukrainie powoduje, że naszym obowiązkiem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z ukraińskimi koleżankami i kolegami w tak dramatycznych dla nich chwilach dla dobra ich pacjentów.

Podano, że współpraca ta ma obejmować szkolenie dla nauczycieli akademickich z Ukrainy, szkolenia dla lekarzy z Ukrainy, szkolenie kadry ratowniczej i pomocniczego personelu medycznego w Ukrainie w zakresie medycyny ratunkowej, w tym medycyny pola walki przez polskich specjalistów i wymianę studentów w ramach programu Erasmus Plus, którego Ukraina jest partnerem.

W komunikacie napisano, że strona ukraińska zobowiązała się do przygotowania szczegółowej listy potrzeb oraz oczekiwań odnośnie liczby osób mających brać udział w szkoleniach. Koordynatorzy spotkają się na początku czerwca celem omówienia szczegółów.

WUM zaprasza do współpracy inne uczelnie wyższe. W zakresie szkoleń z traumapsychologii nawiązano kontakt z Uniwersytetem SWPS oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Szymon Zdziebłowski
Fot. materiały prasowe WUM