Co zrobić, by wyprowadzić z zapaści psychiatrię dziecięcą i młodzieżową? Jakie działania można podjąć już teraz, by młodzi ludzie w trudnych sytuacjach życiowych nie byli pozostawiani sami sobie? Czy można szybko uzdrowić system? Odpowiedzi na te i inne pytania będą szukać uczestnicy debaty „Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową”, która odbędzie się w Senacie RP 11 marca 2020 r. o godz. 11.00. Na debatę zapraszają Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.

„Psychiatria dziecięca i młodzieżowa nie może już dłużej czekać” – mówi Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki. „Diagnoza jest jasna: to mocno zaniedbany i gigantyczny problem. Musimy niezwłocznie działać, dlatego chcemy spytać praktyków, czego im najbardziej potrzeba. Jakie rozwiązania możemy tu, w Senacie, przyjąć, jakie działania podjąć razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, by młodzi ludzie, których dotyka rzeczywistość, mogli otrzymać szybką i skuteczną pomoc” – podkreśla Marszałek Grodzki.

>>>ZOBACZ TEŻ: Rzecznik Praw Pacjenta wnosi o zmiany w zarządzeniu dotyczącym opieki psychiatrycznej

„Otrzymaliśmy od naszych ekspertów materiały dotyczące psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej” – mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. „Ich treść jest po prostu porażająca. Mam ogromną nadzieję, że okrągły stół w tej sprawie pozwoli natychmiast, powtarzam – natychmiast, wprowadzić potrzebne zmiany, aby powstrzymać kompletny rozpad tej dziedziny medycyny. Fundacja WOŚP zrobiła już pierwszy krok” – dodaje Jerzy Owsiak.

Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni m.in. psychiatrzy, którzy na co dzień pracują na szpitalnych oddziałach i w przychodniach dla dzieci i młodzieży, organizacje pozarządowe zaangażowane w niesienie wsparcia pomocy młodym ludziom, a także przedstawiciele resortów zdrowia, edukacji, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

>>>ZOBACZ TEŻ: Jak wystawić e-receptę w bezpłatnym programie Gabinet drWidget?

Debatę będzie można śledzić na kanałach Senatu RP i WOŚP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych Senatu RP i WOŚP.


Źródło: Senat RP