Fundacja WHC zbadała dostępność do leczenia dla pacjentów z rakiem skóry, innym niż czerniak (nowotwory nie uwzględnione w pakiecie onkologicznym).

W styczniu 2017 r. średni zbadany przez Fundację WHC czas oczekiwania na leczenie trwa u pacjenta z rakiem podstawnokomórkowym skóry w przypadku rozpoczęcia leczenia u dermatologa oraz zakończenia leczeniem operacyjnym – 56,2 tyg. (14 mies.).

Rak podstawnokomórkowy jest drugim co do ilości występowania nowotworem skóry. Szacuje się, że w Polsce zapada na niego około 8,5 tys. osób rocznie. Choroba w postaci zaawansowanej występuje w Polsce u ok. 50 osób rocznie. Z tej racji jest ona zaliczana do nowotworów rzadkich. Jednak zapadalność na zaawansowaną postać tego nowotworu zwiększa się z każdym rokiem.

Zdaniem Fundacji WHC, przy tego rodzaju nowotworze skóry problemem jest zwykle niska wykrywalność zmian. Lekarze rodzinni zrezygnowali z całościowego badania pacjenta, badając te obszary ciała, na które jednoznacznie wskazuje chory. Z racji tego rak podstawnokomórkowy może zostać przeoczony.

WHC wskazuje, iż obowiązkowe skierowania do dermatologa stanowią barierę dla pacjenta, który musi odbyć kolejną wizytę u lekarza rodzinnego. Chorzy zniechęceni utrudnieniami jakie oferuje system coraz częściej rezygnują z wizyt u dermatologa.

Pełna analiza ścieżki leczenia pacjenta z podejrzeniem raka podstawnokomórkowego została przedstawiona w Onkobarometrze WHC [Plik PDF, str.31-37].


Źródło: „OnkoBarometr Fundacji Watch Health Care nr 9/1/02/2017”, www.korektorzdrowia.pl.