Niemiecki hematolog, twórca Światowej Sieci Przeszczepiania Krwi i Szpiku prof. Dietger Niederwieser otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).

Uczelnia doceniła profesora za ogromny dorobek naukowy, zasługi dla postępu transplantologii w świecie i współpracę naukową z WUM, która przyczyniła się do rozwoju transplantologii krwiotwórczej w Polsce – poinformował WUM w przesłanym PAP komunikacie.

Od wielu lat niemiecki hematolog współpracuje z kierowanym przez prof. Wiesława W. Jędrzejczaka Zespołem Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

Prof. Dietger Niederwieser jest światowym autorytetem w transplantologii krwiotwórczej, kierownikiem renomowanej Kliniki Hematologii i Onkologii na Uniwersytecie w Lipsku, twórcą Światowej Sieci Przeszczepiania Krwi i Szpiku, autorem blisko 500 publikacji, 50 rozdziałów i ponad 700 streszczeń.

Recenzentami postępowania o przyznanie prof. Dietgerowi Niederwieserowi doktoratu h.c. byli: prof. Alois Gratwohl – były kierownik Kliniki Hematologii Uniwersytetu w Bazylei, prof. dr h.c. Jerzy Hołowiecki – były kierownik Kliniki Hematologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Leszek Pączek – kierownik Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

W swojej recenzji prof. Alois Gratwohl zwrócił największą uwagę na pionierską rolę laureata we wdrożeniu do praktyki klinicznej przeszczepień po zredukowanym kondycjonowaniu, co umożliwiło zastosowanie ich u chorych ze schorzeniami towarzyszącymi lub w zawansowanym wieku i zrewolucjonizowało dostęp do tej grupy metod leczenia osób starszych i bez innych patologii narządowych. Recenzent podkreślił wielką rolę Profesora w międzynarodowej społeczności naukowej.

„Profesor Dietger Niederwieser jest jednym z najwybitniejszych współczesnych hematologów na świecie, znanym głównie w związku z jego ogromnymi osiągnięciami w transplantologii komórek krwiotwórczych.(…) Dał wiele dowodów bardzo przyjaznego stosunku do polskich ośrodków transplantologicznych i hematologicznych” – napisał w recenzji prof. dr h.c. Jerzy Hołowiecki i podkreślił również wkład Niederwiesera w rozwój rejestru polskich dawców szpiku.

Prof. Pączek zaznaczył w swojej recenzji wieloletnią współpracę doktora h.c. z Polską Grupą Białaczkową, Polską Szkołą Hematologii, a także Zespołem Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku WUM. Zwrócił również uwagę na wprowadzoną przez Niederwiesera metodę zastosowania radioterapii skojarzonej z fludarabiną jako przygotowania do allotransplanatacji szpiku od dawców rodzinnych oraz dawców niespokrewnionych.

Prof. Dietger Niederwieser Niederwieser w latach 2006-2010 był prezydentem Europejskiego Towarzystwa Transplantacji Szpiku (EBMT), następnie, w latach 2010-2013, prezydentem Światowego Towarzystwa Transplantacyjnego (WBMT) i członkiem European Medicines Agency (EMEA).


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl