Powszechnie stosowane środki czyszczące w gospodarstwach domowych mogą sprawić, że dzieci będą cierpiały na nadwagę z powodu zmiany mikroflory jelitowej, jak sugeruje kanadyjskie badanie opublikowane w CMAJ ( Canadian Medical Association Journal ).

W badaniu analizowano florę jelitową 757 niemowląt z populacji ogólnej w wieku 3-4 miesięcy i ich masę w wieku 1 i 3 roku życia, biorąc pod uwagę narażenie na środki dezynfekujące, detergenty i produkty przyjazne dla środowiska używane w domu.

Naukowcy z całej Kanady przeanalizowali dane pochodzące z kanadyjskiej grupy urodzeń zdrowego niemowlęcego rozwoju dziecka (CHILD) na temat drobnoustrojów w kale niemowląt. Wykorzystali również wykresy wzrostu Światowej Organizacji Zdrowia do oceny wskaźnika masy ciała (BMI).

Powiązania ze zmienioną florą jelitową u dzieci w wieku 3-4 miesięcy były najsilniejsze w przypadku częstego stosowania domowych środków dezynfekujących, takich jak wielopowierzchniowe środki czyszczące, które wykazały niższe poziomy bakterii Haemophilus i Clostridium, ale wyższe poziomy Lachnospiraceae. Naukowcy zaobserwowali także wzrost liczby bakterii Lachnospiraceae z częstszym czyszczeniem środkami dezynfekcyjnymi. Nie znaleźli tego samego skojarzenia z detergentami lub przyjaznymi dla środowiska środkami czyszczącymi. Badania prosiąt wykazały podobne zmiany w mikrobiomie jelitowym po ekspozycji na aerozolowe środki dezynfekujące.

"Okazało się, że niemowlęta żyjące w gospodarstwach domowych, w których co najmniej raz w tygodniu stosowano środki dezynfekujące, były dwukrotnie bardziej narażone na wyższe poziomy drobnoustrojów jelitowych Lachnospiraceae w wieku 3-4 miesięcy, a gdy miały 3 lata, ich wskaźnik masy ciała był wyższy niż u dzieci, które nie były narażone na ciężkie domowe środki dezynfekujące jako niemowlę "- powiedziała Anita Kozyrskyj, profesor pediatrii University of Alberta i główny badacz projektu SyMBIOTA.

Niemowlęta żyjące w gospodarstwach domowych, które używały ekologicznych środków czyszczących miały inną mikroflorę i były mniej podatne na nadwagę.

"Niemowlęta dorastające w gospodarstwach domowych z intensywnym wykorzystaniem ekologicznych produktów czyszczących miały znacznie niższe poziomy drobnoustrojów jelitowych Enterobacteriaceae, jednak nie znaleźliśmy dowodów na to, że zmiany w mikrobiomach jelit spowodowały u nich zmniejszenie ryzyka otyłości" - powiedziała.

Sugeruje, że stosowanie produktów przyjaznych dla środowiska może wiązać się ze zdrowszym ogólnym stylem życia i nawykami żywieniowymi matek, przyczyniając się z kolei do zdrowszych mikrobiomów jelitowych i masy ciała ich niemowląt.

"Antybakteryjne produkty czyszczące mogą zmienić mikrobiom środowiska i zmienić ryzyko nadwagi u dzieci" - napisali autorzy. "Nasze badanie dostarcza nowych informacji dotyczących wpływu tych produktów na skład mikrobiologiczny jelit niemowląt i wyniki nadwagi w tej samej populacji."

"Istnieje biologiczna możliwość stwierdzenia, że ekspozycja na środki dezynfekujące na wczesnym etapie życia może zwiększać ryzyko otyłości u dzieci poprzez zmiany w bakteriach z rodziny Lachnospiraceae", piszą epidemiolodzy.

Naukowcy wskazują na potrzebę dalszych badań, które klasyfikują środki czyszczące według ich rzeczywistych składników. "Niezdolność do tego była ograniczeniem naszych badań."

Źródło: sciencedaily.com