We wtorek (8.01) Andrzej Duda uroczyście podpisał prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej. Tworzy on ramy prawne umożliwiające jej przyjęcie. Będzie ona obejmować lata 2020-2030 i będzie programem wieloletnim.

– To bardzo ważny moment w historii polskiej ochrony zdrowia, ale przede wszystkim w historii czegoś, co możemy w skrócie nazwać polską walką z rakiem – powiedział Prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

W Polsce notuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe. – Jest to liczba ogromna, to drugi pod względem śmiertelności rodzaj choroby – dodał Prezydent i podkreślił, że „polskim pacjentom potrzebny jest nowy program o kompleksowym spojrzeniu, koordynujący tę dziedzinę ochrony zdrowia, jaką jest walka z chorobami onkologicznymi”.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że kierowany do Sejmu RP projekt spotka się z przychylnością posłów i senatorów.

W wydarzeniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in. prof. Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia, Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz prof. Piotr Czauderna, koordynator sekcji Ochrona zdrowia Narodowej Rady Rozwoju, który był inicjatorem stworzenia ustawy. – Narodowa Strategia Onkologiczna będzie weryfikowana co pięć lat, ale każdego roku minister zdrowia będzie przedstawiał sprawozdanie z jej realizacji. Jest to zapisane w projekcie ustawy – poinformował prof. Piotr Czauderna.

Projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej można pobrać ze strony internetowej Kancelarii Prezydenta [Pik PDF].


Źródło: Kancelaria Prezydenta