Jestem wdzięczny wszystkim medykom za to, że służą dzisiaj społeczeństwu przy walce z epidemią - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił też, że projekt nowej ustawy dot. walki z COVID-19 ma określić zasady funkcjonowania służby zdrowia w obecnej sytuacji.

Premier został na czwartkowej konferencji prasowej zapytany o wtorkową wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina na temat postawy części środowiska medycznego. "Niestety występuje taki problem, jak brak woli części środowiska lekarskiego - chcę to podkreślić wyraźnie, części. Oczywiście bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce" - powiedział Sasin.

Jego wypowiedź wywołała oburzenie wśród części lekarzy, polityków opozycji i mediów.

Premier, który ze względu na kwarantannę wziął udział w konferencji zdalnie, podkreślił, iż jest "wdzięczny wszystkim medykom za to, że służą dzisiaj społeczeństwu przy walce z epidemią". "Wiemy doskonale, że to trudna walka. To walka z niewidocznym wrogiem i wszyscy medycy, którzy są przy łóżkach pacjentów, są z nimi zasługują na najwyższy szacunek" - powiedział szef rządu. "Bardzo dziękuję tym wszystkim osobom" - dodał.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Poinformował jednocześnie, że minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z Rządowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego zwrócili się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie w najbliższym czasie dodatkowego posiedzenia Sejmu. Jego celem miałoby być uchwalenie nowych regulacji prawnych, które - jak mówił premier - "będą mogły określić zasady funkcjonowania służby zdrowia w okolicznościach, w jakich się znajdujemy". "Te rozwiązania mają służyć z jednej strony środowisku medyków w szerokim rozumieniu tego słowa, nie tylko lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom, ratownikom, laborantom, ale także mają służyć całemu społeczeństwu poprzez odpowiednie procedury, które muszą być wykonywane" - wyjaśnił Morawiecki.

Dodał, że "solidarność pomiędzy środowiskiem medyków, a całym społeczeństwem jest fundamentem powodzenia całej naszej strategii walki z epidemią". "Dlatego tym wszystkim, którzy są przy pacjentach, w szpitalach, którzy służą ludziom, bardzo, bardzo dziękuję i liczę na to, że będziemy mieli do czynienia z bardzo solidarną postawą całego środowiska wobec tego stanu epidemii, w jakim się znajdujemy" - zaznaczył premier.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu, na którym rozpatrzony miałby zostać projekt, o którym mówił premier Morawiecki. (PAP)


Źródło: PAP