Dwusetne dziecko z in vitro urodziło się w Poznaniu. Miejski program działa od sierpnia 2017 roku i do tej pory dzięki niemu aż 359 kobiet zaszło w ciąże.

Jak poinformował Urząd Miasta Poznania, program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Odkąd ruszył, przeprowadzono już 866 procedur in vitro. Dzięki temu odnotowano 359 ciąż, w tym 29 mnogich. Do lutego 2020 urodziło się aż 201 dzieci.

- To zdecydowany sukces - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Ponad 200 dzieci to bardzo dużo, zważywszy na to, że program funkcjonuje zaledwie dwa i pół roku. Dla wielu par to jedyna szansa na powiększenie rodziny.

>>>ZOBACZ TEŻ: Darmowy program do EDM

Z programu mogą skorzystać mieszkające w Poznaniu pary, które do tej pory bezskutecznie starały się o dziecko. Muszą jednak spełnić kilka warunków, m.in. mieć udokumentowane wcześniejsze leczenie niepłodności, a wiek kobiety powinien mieścić się w granicach 20-43 lata.

Program będzie działał do 2020 roku. Na jego realizację miasto przeznaczy łącznie ponad 7 mln zł - to średnio ponad 1,8 mln zł na każdy rok trwania. Trwają prace nad przygotowaniem kontynuacji programu - jeśli zgodzą się na to miejscy radni, procedura zapłodnienia pozaustrojowego będzie dofinansowywana również w kolejnych latach.


Źródło: Urząd Miasta Poznania