Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technicznych i ekologicznych do zespołów ratownictwa medycznego to jeden z celów współpracy między Politechniką Łódzką a Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi. We wtorek obie instytucje zawarły w tej sprawie umowę.

"Politechnika Łódzka jest pierwszą polską uczelnią, która podpisała tego typu umowę. Z racji swojej misji społecznej jesteśmy zainteresowani działalnością w wielu obszarach" - podkreślił rektor Politechniki Sławomir Wiak.

Współpraca uczelni z łódzkim pogotowiem ma służyć wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych i ekologicznych do zespołów ratownictwa medycznego oraz uzupełnieniu edukacji kadry i studentów o nowe obszary wiedzy. Partnerzy bardzo szeroko określili dziedziny współpracy, w których można zidentyfikować i prowadzić projekty z obszaru innowacji oraz prac badawczo rozwojowych, możliwych do wdrożenia.

>>>ZOBACZ TEŻ: Doktor Maciej Tarkowski dla PAP: wyizolowaliśmy włoski szczep wirusa, to ważny krok

"Zakres naszego działania to nie tylko usługi medyczne, ale również cała warstwa technologiczna, gdzie widzimy duże pole do rozwijania współpracy z Politechniką. Liczymy m.in. na jej rozwój w dziedzinie telemedycyny, czyli technologii służących do transmisji danych medycznych" - zaznaczył dyrektor łódzkiej Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego Krzysztof Janecki.

Janecki przypomniał, że w Sejmie działa Parlamentarny Zespół ds. Trzeciego Sygnału dla Pojazdów Uprzywilejowanych, czyli transmisji radiowej, która kierowcom znajdującym się w ulicznych korkach da znak o nadjeżdżającej karetce.

"To też duże wyzwanie technologiczne, w którym PŁ będzie nam w stanie pomóc" - dodał.

>>>ZOBACZ TEŻ: Wystaw e-receptę w 18 sekund

Najbliższy projekt, który realizowany ma być w ramach nawiązanej współpracy, ma dotyczyć termomodernizacji obiektów WSRM. Dyrekcja pogotowia liczy na to, że studenci PŁ w ramach swoich praktyk zawodowych opracują dla tych budynków energooszczędne rozwiązania.

Z kolei Politechnika - według rektora uczelni - wnosi do umowy swoją infrastrukturę i umiejętności pozyskiwania dofinansowania projektów, które podniosą poziom wiedzy ratowników oraz studentów. Planuje m.in. wykorzystanie kompetencji WSRM do szkolenia pływaków i waterpolistów. Dodatkowym, ważnym efektem umowy będą staże oraz współpraca przy ustalaniu tematyki prac dyplomowych, odnoszącej się w praktyce do potrzeb WSRM.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Agnieszka Grzelak-Michałowska