Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

  1. Łukasz Szumowski zrezygnował z mandatu poselskiego. Zostanie dyrektorem NIKard
    Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w piątek (28 stycznia), że Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, złożył rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego i zamierza skupić się na działalności leczniczej oraz naukowej.
  2. NFZ: Zasady wystawiania e-skierowań rehabilitacyjnych
    Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowano zasady wystawiania e-skierowań rehabilitacyjnych. Poniżej publikujemy treść komunikatu w całości.
  3. MZ: Od 2 lutego izolacja dla służb medycznych i mundurowych będzie trwała 7 dni; od 5. dnia mogą wykonać test; przy wyniku ujemnym zostaną zwolnione z izolacji
    Liczymy, że od przyszłej środy, 2 lutego, po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 podstawowa izolacja będzie trwała 7 dni, ale od 5. dnia będzie można wykonać test; jeżeli jego wynik będzie ujemny, to osoby ze służb medycznych oraz mundurowych zostaną zwolnione z izolacji - powiedział w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
  4. EMA zaleca warunkową zgodę na dopuszczenie do obrotu leku na Covid-19 firmy Pfizer
    Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid przy leczeniu Covid-19. Wnioskodawcą jest koncern Pfizer.
  5. Prof. Gut: jedyny zysk testowania w aptekach to "trafienie" części osób, które testowały się w domu
    Jedyny zysk testowania w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach to "trafienie" części osób, które testowały się w domu - powiedział w rozmowie z PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że część testów antygenowych nie wykrywa zakażeń wariantem Omikron.
  6. Kraska: w punktach, gdzie wykonuje się wymazy do testów PCR, będzie można zrobić test antygenowy
    W przyszłym tygodniu w punktach, gdzie wykonuje się wymazy do testów PCR, będzie można zrobić także test antygenowy – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
  7. MZ: informacje o nałożonej kwarantannie, izolacji i o wyniku testu w najnowszej wersji aplikacji mojeIKP
    Informacje o nałożonej kwarantannie, izolacji i o wyniku testu na koronawirusa od teraz są dostępne także w najnowszej wersji aplikacji mojeIKP - poinformowało w czwartek (20 stycznia) MZ.
  8. Rośnie liczba kobiet chorujących na raka płuca
    – Płuca nie bolą, więc nowotwór płuca może rozwijać się całkowicie bezobjawowo. Dlatego osoby z grupy ryzyka – czyli po 55. roku życia, które od 20 lat palą co najmniej paczkę papierosów dziennie albo rzuciły palenie w ciągu ostatnich 15 lat – powinny wykonać badania profilaktyczne – podkreśla prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
  9. OZZL krytycznie o wymogu badania pacjentów powyżej 60. roku życia z pozytywnym wynikiem SARS-Cov-2
    Apelujemy o wycofanie się z przepisów, które sparaliżują działalność lekarzy POZ, jednocześnie pozbawiając opieki zdrowotnej pozostałych pacjentów, cierpiących na inne, często przewlekłe choroby - czytamy w stanowisku Zarządu Krajowego OZZL w sprawie nowych zasad walki z pandemią.
  10. Niedzielski: Pakiet dla Młodych ma zachęcać do studiowania medycyny
    Przedstawiamy Pakiet dla Młodych, który ma zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny, a podczas jej studiowania ułatwiać tę ścieżkę – mówił w poniedziałek w Poznaniu szef MZ Adam Niedzielski. "Priorytetem jest inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej" – zaznaczył.