Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. Rozszerzona rzeczywistość usprawni pracę i szkolenie lekarzy
    Nauka postępowania z pacjentem na hologramach, wirtualne symulacje miejsca wypadku czy wskazówki dla operującego chirurga wyświetlane jako trójwymiarowy obraz w polu widzenia. Tak już teraz zaczyna wyglądać praca placówek i uczelni medycznych z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Eksperci przewidują, że VR i AR będą w przyszłości również stosowane w gabinetach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także umożliwią badanie i diagnozowanie pacjenta na odległość. Potrzeba jednak otwartości medyków na innowacyjne rozwiązania i gotowości podmiotów leczniczych do ponoszenia nakładów inwestycyjnych.
  2. COVID-19. Jakie perspektywy na skuteczne leki?
    Stosowane obecnie leki na COVID-19 ratują chorych, ale mają swoje ograniczenia. Nic dziwnego, że prowadzone są liczne badania kliniczne, by zwiększyć możliwości leczenia nowej choroby. Testowane są nowe substancje, ale i stare leki - w różnych sposobach dawkowania i kombinacjach. Są powody do optymizmu.
  3. OZZPiP po spotkaniu z MZ ws. płac
    28 lipca przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych spotkali się z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem oraz dyrektorem Departamentu Dialogu Społecznego Jakubem Bydłoniem.
  4. Polska otrzymała zgodę na uruchomienie e-recepty transgranicznej
    Polska otrzymała od Komisji Europejskiej (KE) zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. Ta nowa funkcjonalność umożliwi zagranicznym pacjentom realizowanie e-recepty w polskiej aptece, a polskim za granicą.
  5. CBOS: co piąty Polak wykazuje objawy depresji
    Łagodne objawy depresji wykazuje 14,2 proc., umiarkowane 4,3 proc., nasilone 2,2 proc., a wyraźnie silne objawy 0,7 proc. Polaków – wynika z najnowszych badań CBOS. Kobiety częściej niż mężczyźni wykazują objawy wskazujące na depresję.
  6. ABM: naukowcy szukają nowych terapii do walki z rakiem płuc
    Rak płuc jest największych wyzwaniem w onkologii. Co roku w Polsce diagnozę słyszy 23 tys. osób, liczba zgonów z jego powodu jest podobna. Naukowcy szukają nowych terapii do walki z największym zabójcą wśród nowotworów - informuje Agencja Badań Medycznych.
  7. ABM: Szansa dla dzieci z WZW C
    Naukowcy z Warszawy szukają nowych metod terapeutycznych dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapalaniem wątroby typu C - poinformowała Agencja Badań Medycznych.
  8. 10 tys. zł kary za ujawnienie danych pacjenta
    Organ nadzorczy nałożył administracyjną karę pieniężną na Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Powodem decyzji było niezgłoszenie Prezesowi UODO naruszenia ochrony danych osobowych oraz niezawiadomienie o naruszeniu osoby, której dane dotyczą.
  9. Trzy bezpłatne aplikacje, które mogą się przydać na wakacjach
    Dopilnują, aby w czasie urlopowych szaleństw pacjent nie zapomniał o przyjmowaniu leku stałego, a w razie potrzeby umożliwią mu szybki kontakt z lekarzem (poprzez wideoczat) oraz zdalne przedłużenie e-recepty. Zadbaj o swojego pacjenta i poleć mu trzy aplikacje przydatne nie tylko w czasie urlopu.
  10. Kamizelka defibrylująca po raz pierwszy w Polsce zastosowana u dziecka czekającego na przeszczepienie serca
    W Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM 10-letnia dziewczynka otrzymała kamizelkę defibrylującą WCD (ang. wearable cardioverter-defibrillator). Mała pacjentka cierpi na kardiomiopatię rozstrzeniową, niewydolność serca i złożoną arytmię komorową. Jest zakwalifikowana do przeszczepienia w trybie pilnym w jednym z ośrodków w Polsce. Do czasu transplantacji kamizelka będzie minimalizowała ryzyko nagłego zgonu sercowego.