Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

 1. Uwaga na próby wyłudzenia danych osobowych pacjentów
  Do NFZ kolejny raz docierają niepokojące sygnały o próbach wyłudzenia danych pacjentów z placówek medycznych przez osoby podające się za pracowników Departamentu Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia lub osoby współpracujące z departamentem.
 2. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o płacach w ochronie zdrowia
  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.
 3. Nowa lista leków refundowanych - bądź na bieżąco
  Od 1 lipca obowiązuje nowa lista refundacyjna. Aby uniknąć pomyłek przy wystawianiu recept, korzystaj wyłącznie z rzetelnych i aktualnych źródeł informacji o lekach. Poznaj nasze propozycje!
 4. OZZPiP: To nie jest dialog
  Podczas prac nad tą ustawą nie uwzględniono naszych uwag. Prawie wszystkie stanowiska zgłaszane przez stronę społeczną otrzymały negatywną opinię Ministerstwa Zdrowia. To nie jest dialog, to jest monolog władzy przekonanej o własnej nieomylności - napisała Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok w komunikacie opublikowanym po odrzuceniu przez Sejm poprawek Senatu do ustawy o najniższych wynagrodzeniach.
 5. ABM: Naukowcy szukają nowych sposobów leczenia cukrzycy u dzieci
  Cukrzyca typu 1 (T1D) należy do najczęstszych chorób przewlekłych rozpoznawanych u dzieci. W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny wzrost zachorowań wśród pacjentów pediatrycznych. Naukowcy szukają nowych sposobów leczenia.
 6. Zmiany w pilotażu leczenia udaru za pomocą trombektomii mechanicznej
  Do konsultacji publicznych skierowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych.
 7. Terapie długodziałające szansą na poprawę komfortu życia pacjentów z HIV
  Przyszłością leczenia zakażenia HIV są terapie długodziałające wydłużające odstępy miedzy kolejnymi dawkami - podkreśliła podczas konferencji prasowej prof. dr hab. n. med. Alicja Wiercińska-Drapało, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii.
 8. Prawo.pl: w kolejce do specjalistycznych badań nie będzie równych i równiejszych
  Elektroniczny, centralny system rejestracji da możliwość ukrócenia patologii w systemie ochrony zdrowia polegającej na tym, że do publicznych świadczeń pacjenci uzyskują szybszy dostęp przez drzwi prywatnych gabinetów lekarzy. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło testowanie e-rejestracji, na razie tylko w 20 placówkach, w dwóch regionach: łódzkim i siedleckim – informuje Prawo.pl.
 9. Trzy bezpłatne aplikacje, które mogą się przydać na wakacjach
  Dopilnują, aby w czasie urlopowych szaleństw pacjent nie zapomniał o przyjmowaniu leku stałego, a w razie potrzeby umożliwią mu szybki kontakt z lekarzem (poprzez wideoczat) oraz zdalne przedłużenie e-recepty. Zadbaj o swojego pacjenta i poleć mu trzy aplikacje przydatne nie tylko w czasie urlopu.
 10. Zmiany w Narodowym Programie Szczepień
  Od 1 lipca infolinia Narodowego Programu Szczepień 989 będzie czynna przez 7 dni w tygodniu od 7.00 do 18.00. Nie będzie już możliwości zapisania się na szczepienie poprzez SMS.