Jak co piątek, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. W środę (4 marca) podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo, a pacjent w dobrym stanie znajduje się w szpitalu. W sumie wykonano już 584 testy, a tylko jeden wynik był dodatni - poinformował minister.
  2. Sejm przyjął specustawę w sprawie koronawirusa. Sejm uchwalił w poniedziałek (2 marca) ustawę wprowadzającą szczególne rozwiązania w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Za głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.
  3. Ekspert: nie znamy cyklu rocznego koronawirusa; utrudnia to przewidywania dot. jego rozprzestrzeniania. Być może koronawirus SARS-CoV-2 stanie się kolejnym po m.in. grypie wirusem oddechowym, który będzie krążył wśród populacji. Jest też prawdopodobne, że uda się go wytępić - nadal jednak nie znamy jego cyklu rocznego, dlatego trudno o dokładne przewidywania - powiedział PAP dr hab. Maciej Przybylski.
  4. ABC postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem. Akcja informacyjna w aptekach. Specjalne plakaty z instrukcją postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem trafią już wkrótce do aptek na terenie całego kraj - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.
  5. Zofia Małas: Potrzebny system szybkiego powiadamiania o zagrożeniu. Z agresją spotyka się zdecydowana większość pielęgniarek i położnych. Z ankiety Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wynika, że tylko 6 proc. respondentek nie było narażonych na atak. – Koniecznie trzeba zapewnić personelowi odpowiednie środki bezpieczeństwa, np. możliwość szybkiego powiadomienia – przekonuje Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Niezbędna jest też edukacja społeczeństwa.
  6. ABM ogłasza drugą edycja konkursu na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych. Agencja Badań Medycznych ogłasza konkurs na działalność badawczo – rozwojową w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych w ramach Planu Rozwoju Badań Klinicznych oraz Narodowej Strategii Onkologicznej. Pula środków przeznaczona na ten cel to 200 mln zł. Wartość dofinansowania pojedynczego projektu nie może przekroczyć jednak 17,5 mln zł.
  7. Reumatolodzy o dostępności do leków z metotreksatem. Polskie Towarzystwo Reumatologiczne i konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii informują, że napływające od kilku miesięcy od pacjentów zgłoszenia, weryfikowane w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych, wskazują na występowanie istotnych okresowych braków w dostępie na terenie Polski do leków zawierających substancję czynną methotrexatum w postaci doustnej.
  8. NFZ bada satysfakcję pacjentów. Może zadzwonić do ciebie ankieter. Od 2 marca do osób, które ostatnio przebywały w szpitalu mogą zadzwonić ankieterzy na zlecenie NFZ. Zadając kilka pytań sprawdzą, czy pacjenci są zadowoleni z warunków leczenia i pobytu w placówce. Dzięki zebranym informacjom Fundusz dowie się, które obszary działalności szpitali są oceniane najsłabiej i dlaczego wymagają poprawy.
  9. Opole: Samorząd będzie zachęcał do nauki zawodów medycznych. Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu będzie współpracować z samorządem województwa opolskiego na rzecz pozyskiwania nowych kadr w zawodach medycznych. Umowę w tej sprawie podpisał rektor PMWSZ i marszałek województwa.
  10. Raport WHO wspomina polską ustawę o solariach. Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia wspomina polską ustawę z 2018 r. zakazującą korzystania z solariów przez osoby poniżej 18 lat.