Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

  1. Ile pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy otrzyma ochrona zdrowia?
    Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Jedną z pięciu części planu jest "Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że budżet dotacyjny KPO na tę część to 18,3 mld zł, a pożyczkowy - 1,23 mld zł.
  2. Inauguracja projektu „Zdrowe Życie”
    Ruszył projekt „Zdrowe Życie” poświęcony profilaktyce zdrowotnej. Latem i jesienią Polacy będą mogli przeprowadzić bezpłatne badania i skorzystać z konsultacji lekarskich w Mobilnych Strefach Zdrowia. – Poziom udziału Polaków w badaniach przesiewowych wynosi zaledwie 30 proc. Poprzez projekt „Zdrowe Życie” chcemy pokazać, jak ogromną inwestycją w swoje zdrowie jest profilaktyka – mówił podczas inauguracji minister zdrowia Adam Niedzielski.
  3. Czy nadzór nad lekami wymaga leczenia?
    Nawet 3-letnie opóźnienia w procedurach rejestracji produktów leczniczych, błyskawiczna i podjęta na podstawie niewystarczających dowodów decyzja o dodaniu nowego wskazania terapeutycznego dla jednego z leków, stosowanie pozaprawnej praktyki wydawania bezwarunkowych decyzji o dopuszczeniu do obrotu produktów leczniczych po złożeniu przez podmioty odpowiedzialne tzw. zobowiązań porejestracyjnych, problemy kadrowe Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL/ Urząd). To niektóre wyniki kontroli NIK przeprowadzonej w URPL i GIF.
  4. NIK: Niewykorzystany potencjał wysokospecjalistycznej aparatury medycznej
    Większość skontrolowanych podmiotów leczniczych nie wykorzystywała w pełni potencjału zakupionej wysokospecjalistycznej aparatury medycznej. Był to wynik m.in. ograniczonego zakresu umów z NFZ, słabej organizacji udzielania świadczeń, niedoboru lekarzy, a także awaryjności urządzeń - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli.
  5. Medyczna genetyka molekularna - nowa dziedzina ochrony zdrowia
    Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Rozporządzenia wprowadza nową dziedzinę ochrony zdrowia – medyczną genetykę molekularną.
  6. GUS o aptekach i punktach aptecznych w 2021 roku
    W końcu 2021 r. działalność prowadziło 11,9 tys. aptek (ogólnodostępnych i zakładowych) oraz 1,1 tys. punktów aptecznych, w których pracowało 58,3 tys. magistrów farmacji i techników farmaceutycznych - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
  7. Lekarze powiązani z Fundacją Pomocy Transplantologii w Szczecinie zatrzymani przez CBA
    Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Transplantologii w Szczecinie oraz były prezes zarządu tej fundacji zatrzymani przez CBA. W prokuraturze usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy.
  8. Eksperci: COVID-19 jest groźniejszy niż grypa; trzeba się przygotować na jesienną falę pandemii
    COVID-19 jest znacznie poważniejszy niż grypa, śmiertelność z jego powodu jest znacznie wyższa – przypominają eksperci. Teraz jest czas, by przygotować się na jesienną falę pandemii – podkreślają.
  9. UNICEF alarmuje: nawet w najbogatszych państwach dzieci wychowują się w środowisku, które może zagrażać ich zdrowiu, życiu i przyszłości
    Na 39 badanych krajów UE i OECD, Polska zajmuje 27. miejsce w rankingu dotyczącym zapewnienia dzieciom zdrowego środowiska do życia, podaje UNICEF w najnowszym raporcie. Raport został opracowany przez Centrum Badawcze UNICEF - Innocenti we Florencji.
  10. Bytom: na terenie szpitala powstanie lądowisko dla dronów
    Na terenie Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu powstanie lądowisko dla dronów. W ramach pilotażowego programu będzie z niego korzystać laboratorium, które działa na terenie placówki. Drony będą transportować materiał biologiczny, przede wszystkim krew.