Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

  1. Ranni na wojnie ukraińscy żołnierze trafili do szpitali w Śląskiem
    W czwartek po godz. 19 na 5 peron dworca PKP w Katowicach wjechał specjalny pociąg medyczny. Przywiózł 14 rannych na wojnie żołnierzy z Ukrainy, którzy następnie zostali bezpiecznie przetransportowani karetkami do różnych szpitali na terenie naszego województwa. Tu zostaną otoczeni dalszą opieką, by dochodzić do zdrowia - poinformował Śląski Urząd Wojewódzki.
  2. Kraków: specjalny pociąg z rannymi żołnierzami z Ukrainy
    W czwartek w godzinach wieczornych specjalny pociąg z rannymi żołnierzami ukraińskimi dotarł do dworca Kraków Główny. Stamtąd karetki przewiozły ich do kilku małopolskich szpitali, gdzie zostaną otoczeni dalszą,pełną i profesjonalną opieką medyczną - poinformował Małopolski Urząd Wojewódzki.
  3. MZ: decyzja o dofinansowaniu oddziałów zakaźnych i pracowni diagnostycznych
    Minister Zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję o dofinansowaniu oddziałów zakaźnych i pracowni diagnostycznych w 29 szpitalach. Wsparcie wyniesie blisko 200 mln zł. Pochodzi z unijnej inicjatywy REACT-EU Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Kwota ta umożliwi m.in. zakup specjalistycznego sprzętu medycznego oraz wykonanie szeregu niezbędnych prac budowlanych.
  4. Szansa dla dzieci z WZW C
    Naukowcy z Warszawy szukają nowych metod terapeutycznych dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapalaniem wątroby typu C - poinformowała Agencja Badań Medycznych.
  5. Nowy system SMK wystartował
    19 lipca br. Centrum e-Zdrowia uruchomiło pierwsze funkcjonalności nowego Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK). Obejmują one wymagania funkcjonalne dla lekarzy i lekarzy dentystów oraz nowe regulacje prawne odnoszące się w szczególności do centralnego naboru na szkolenie specjalizacyjne, w tym związane z publikacją miejsc szkoleniowych czy wnioskowaniem o rozpoczęcie specjalizacji.
  6. Opole: żołnierze - saperzy, poszkodowani podczas akcji, pacjentami prof. Krzysztofa Morawskiego
    Pod opieką prof. Krzysztofa Morawskiego, kierownika uniwersyteckiej Kliniki Otorynolaryngologii i oddziału USK w Opolu, są żołnierze poszkodowani podczas rozminowywania terenu w Kuźni Raciborskiej w 2019 r. To efekt współpracy z Fundacją „Salut” z Katowic.
  7. Usługa przeglądów lekowych może na stałe wejść do aptek
    Do końca maja przyszłego roku potrwa pilotaż przeglądów lekowych, który dziś realizowany jest przez 75 farmaceutów w 75 aptekach w całej Polsce. Pierwszy etap programu pokazał, że taka usługa jest na rynku potrzebna – farmaceuci wielokrotnie interweniowali w przypadkach zbędnej farmakoterapii czy suplementacji oraz działań niepożądanych przyjmowanych preparatów. To szczególnie ważne dla seniorów z wielochorobowością. Pozytywne jest również to, że pacjenci chętnie słuchają rekomendacji farmaceutów.
  8. Przedsiębiorcy: Nie czas zamykać apteki, otwierać kolejny front aptekarskiej wojny, gdy zbliża się kolejna fala pandemii
    Przedsiębiorcy apteczni w liście otwartym apelują o ochronę aptek w trzecim roku pandemii Covid-19. Podpisali się pod nim Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, ZPP i Pracodawcy RP.
  9. Lubelscy naukowcy badają wpływ COVID-19 na płodność kobiet
    W naszym badaniu naukowym bierze udział 150 pacjentek w wieku do 18 do 50 lat. Jego celem jest zbadanie wpływu COVID-19 na płodność kobiet – poinformował PAP ginekolog dr hab. n. med. Marcin Bobiński z Lublina. Dodał, że nie ma żadnych doniesień czy badań naukowych poświęconych tej kwestii.
  10. Zabezpieczanie systemów opieki zdrowotnej przed cyberatakami
    Cyfryzacja opieki zdrowotnej wiąże się z ryzykiem cyberataków. W ramach europejskiego projektu opracowano holistyczny, skoncentrowany na ludziach i zorientowany na organizację zestaw narzędzi zapewniających cyberbezpieczeństwo - donosi Unijny Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju (CORDIS).