Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

 1. WHO: nowy wariant koronawirusa podniesiony do rangi niepokojącego; otrzymał nazwę Omikron
  Światowa Organizacja Zdrowia określiła w piątek wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa mianem "niepokojącego". Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron - podała Agencja Reutera.
 2. Białe miasteczko przenosi się do sieci
  Podjęliśmy decyzję o zmianie formuły działalności białego miasteczka i przenosimy jego działanie do sieci - poinformowali protestujący.
 3. Rektorzy do środowisk medycznych: uczelnie zawodowe zapewniają odpowiednią jakość kształcenia na kierunkach medycznych
  O docenienie roli publicznych uczelni zawodowych w systemie szkolnictwa wyższego zaapelowała do środowisk medycznych Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Podkreślili też, że uczelnie zawodowe zapewniają odpowiednią jakość kształcenia na kierunkach medycznych.
 4. Rzecznik MZ: szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat ruszą w Polsce w grudniu
  Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat ruszą w Polsce w grudniu – przekazał PAP w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
 5. Osoby 50 plus mogą wcześniej otrzymać dawkę przypominającą szczepionki przeciw Covid-19. MZ wysyła SMS-y
  Przez najbliższe trzy dni osoby 50 plus, które są w pełni zaszczepione, dostaną wiadomość SMS o możliwym wcześniejszym przyjęciu szczepienia dawką przypominającą - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
 6. Izrael: nowy lek na ciężką postać Covid-19 zmniejsza śmiertelność pacjentów nawet o 70 proc.
  Preparat MesenCure izraelskiej firmy Bonus BioGroup zmniejsza śmiertelnośc pacjentów w ciężkim stanie z powodu infekcji Covid-19 nawet o 70 proc., jak pokazała druga faza testów klinicznych - poinformował dziennik The Jerusalem Post.
 7. Eksperci: czeka nas jeszcze fala zgonów z powodu chorób układu krążenia
  Z powodu pandemii czeka nas jeszcze fala zgonów na choroby układu krążenia – oceniają kardiolodzy. Dlatego konieczne są: rozwój kompleksowej opieki nad chorymi oraz finansowanie nowych leków i technologii poprawiających rokowania pacjentów z chorobami serca.
 8. Służby rozbiły grupę handlującą certyfikatami szczepień
  Na polecenie Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 11 osób w tym 2 kobiety i 9 mężczyzn. Zatrzymane osoby wchodziły w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się uzyskiwaniem dla zainteresowanych osób poświadczających nieprawdę „paszportów covidowych”.
 9. NIK o sytuacji pacjentów potrzebujących wszczepienia stawu biodrowego lub kolanowego
  Sytuacja pacjentów oczekujących na endoprotezoplastykę stawu biodrowego lub kolanowego jest daleka od oczekiwań, choć w ostatnich latach systematycznie się poprawia - wskazuje Najwyższa Izba Kontroli.
 10. Czy słyszałeś już o Wirtualnej Recepcji?
  To wyjątkowa oferta dedykowana użytkownikom Gabinetu drWidget, którzy potrzebują wsparcia w codziennych czynnościach administracyjnych. Wirtualna Recepcja pozwala lekarzom oszczędzać podwójnie: czas i pieniądze. Sprawdź, jak to możliwe!