Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń ostatniego tygodnia. Poniżej 10 najciekawszych artykułów wybranych przez redakcję LekSeek Polska.

  1. ABM: 100 mln zł na niekomercyjne badania kliniczne - Agencja Badań Medycznych przeznaczyła 100 milionów złotych na pierwszy konkurs dotyczący wsparcia niekomercyjnych badań klinicznych. Środki te trafią do pacjentów za pośrednictwem czołowych ośrodków badawczych w Polsce. Na dofinansowanie badań mogą liczyć projekty w obszarze pediatrii, neonatologii, neurologii, hematologii, radioterapii, onkologii, kardiologii.
  2. Brakuje programu zapobiegania samobójstwom - Na świecie co roku niemal 800 tys. ludzi popełnia samobójstwo. To więcej niż umiera wskutek malarii, raka piersi, morderstw czy wojen. W Polsce codziennie odbiera sobie życie 15 osób. Jesteśmy też na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw nieletnich. Opracowanie Narodowego Programu Zapobiegania Samobójstwom i stworzenie odpowiednich warunków dla społecznych organizacji pozarządowych mogłoby pomóc zmniejszyć liczbę samobójstw o blisko 10 proc. – ocenia prof. Brunon Hołyst, prezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.
  3. Polska Federacja Szpitali: Koszty związane z odpadami medycznymi rosną lawinowo - Polska Federacja Szpitali zwraca uwagę na kolejny obszar kosztów, który rośnie w sposób niekontrolowany. Jest to obszar odpadów medycznych. PFSz apeluje o proporcjonalne zwiększenie ryczałtów szpitalnych celem pokrycia znacznie wyższych kosztów utylizacji odpadów medycznych aby zapobiec uszczupleniu środków na leczenie pacjentów.
  4. Jak radzić sobie z "niesfornymi" receptami - kampania Ministerstwa Zdrowia - Chcąc zachęcić Polaków do korzystania z Internetowego Konta Pacjenta oraz pozostałych cyfrowych usług w ochronie zdrowia (e-recepta, e-skierowanie) Ministerstwo Zdrowia oraz CSIOZ rozpoczęły ogólnopolską kampanię informacyjną pod hasłem „Internetowe Konto Pacjenta. Tu zapisuje się historia Twojego Zdrowia”.
  5. Szczepienia w aptekach – standardy europejskie wciąż niedostępne w naszym kraju - Nowy projekt ustawy o zawodzie farmaceuty w swoich założeniach miał zwiększyć uprawnienia farmaceutów i umożliwić im wykonywanie szczepień w aptekach. Taka praktyka staje się coraz bardziej powszechna. Szczepienia w aptekach są już standardem w 12 krajach Europy. Zostały także wyznaczone w dokumencie „Polityka lekowa państwa 2018-2022”. Niestety nie zostały uwzględnione w nowym projekcie ustawy.
  6. NFZ i MZ namawiają do profilaktyki. Bezpłatnie i w każdą środę - Darmowe badania i konsultacje ze specjalistami, lekcje pierwszej pomocy, precyzyjny pomiar masy ciała. To tylko część pakietu zdrowych korzyści dla wszystkich, którzy odwiedzą Oddziały Wojewódzkie NFZ w każdą środę września i października.
  7. Ekspert: tylko niewielka część chorych z udarem jest odpowiednio leczona - Według najnowszych danych rocznie jest w Polsce około 90 tys. udarów niedokrwiennych. Tylko niektórzy chorzy trafiają do szpitala, a tylko niewielka część z nich otrzymuje w odpowiednim czasie leczenie trombolityczne – alarmuje neurochirurg interwencyjny dr Krzysztof Bartosz Kądziołka.
  8. Cukrzyca typu I atakuje coraz młodsze dzieci - Cukrzyca typu I to zaraz po celiakii najczęstsza choroba autoimmunologiczna u dzieci. Szacuje się, że może na nią chorować średnio 1 na 250 dzieci. Lekarze coraz częściej obserwują ją wśród dzieci młodszych, poniżej 9. roku życia. W momencie jej rozpoznania około 80–90 proc. komórek, które produkują insulinę, jest już zniszczonych, a powikłania sieją spustoszenie w organizmie dziecka. Polscy naukowcy wspólnie z ośrodkami z całej Europy prowadzą jeden z największych, międzynarodowych projektów ukierunkowany na prewencję i leczenie cukrzycy typu I u dzieci.
  9. W Kaliszu otwarto nowoczesne Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych - Po raz drugi biorę udział w takiej uroczystości, ale widzę, że Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych w Kaliszu jest nowocześniejsze od tego, który miałem zaszczyt otwierać – powiedział w poniedziałek w Kaliszu marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
  10. Czwarta edycja Konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii - Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award, QSNA) to wyjątkowe stypendium, skierowane wyłącznie do osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej oraz do studentek i studentów pielęgniarstwa.