Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Cała Polska strefą czerwoną
    Cała Polska od soboty stała się strefą czerwoną. Restauracje, kawiarnie i bary wydają dania przez najbliższe dwa tygodnie tylko na wynos, a od poniedziałku w szkołach podstawowych od 4 klasy nauka odbywa się zdalnie.
  2. Sejm za dodatkami dla medyków i prawem do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek
    Dodatki do wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z COVID-19, zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy popełnione podczas leczenia i wprowadzenie prawa do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek – to kilka z rozwiązań zawartych w nowelizacji przyjętej w czwartek przez Sejm.
  3. Trybunał Konstytucyjny uznał aborcję z powodu wad płodu za niekonstytucyjną
    Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją.
  4. Obsługuj pacjentów on-line
    Sprawniejsze umawianie wizyt, lepsze zarządzanie finansami i mniejsze kolejki? To już możliwe! Wystarczy, że placówka medyczna korzystająca z Gabinetu drWidget zainstaluje na swojej stronie internetowej wtyczkę MyDr.
  5. RPO o problemach matek i noworodków w szpitalach
    Matki skarżą się, że po porodzie nie mogą wyjść ze szpitala z dzieckiem do domu. To efekt zaleceń Ministra Zdrowia, który wskazuje, że opieka matki jest możliwa wtedy, gdy nie jest już ona zakaźna oraz przestrzega przed wypisem noworodka do domu, jeśli jest w nim osoba poddana izolacji. Zalecenia te mogą być nieuzasadnioną ingerencją władzy w życie prywatne i rodzinne – ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich.
  6. NRPiP apeluje o równe traktowanie świadczeniodawców w Podstawowej Opiece Zdrowotnej
    Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zwraca się o pilne podjęcie działań w kierunku równego traktowania świadczeniodawców w POZ, uwzględnienie finansowania w formie nowej stawki tzw. fee for service, która będzie miała zastosowanie dla każdego pacjenta z dodatnim wynikiem testu w kierunku SARS CoV-2, objętego opieką przez pielęgniarkę i położną POZ.
  7. Wielolekowość w Polsce. NFZ rusza z kampanią edukacyjną
    Aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczyna kampanię edukacyjną, która zwróci uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków oraz zminimalizuje ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie.
  8. Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów
    Infolinia dla seniorów, współpraca WOT i pracowników pomocy społecznej w pomocy osobom starszym w czynnościach wymagających wyjścia z domu oraz wsparcie wolontariuszy - to m.in. założenia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów - poinformowała w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
  9. Polscy naukowcy coraz bliżej nowych leków dla chorych na COVID-19
    Związki, które potencjalnie mogą stać się lekami dla chorych na COVID-19, udało się zidentyfikować naukowcom pod kierunkiem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z kolegami z Belgii i Niemiec.
  10. Nowości w aplikacjach mobilnych: Gabinet drWidget i MyDr
    Przedstawiamy nowości w aplikacjach: Gabinecie drWidget i MyDr. W tej pierwszej umożliwiliśmy podgląd grafiku lekarza w module “Wizyty”, w widoku kafelkowym. Z kolei MyDr od teraz oferuje funkcjonalność płatności on-line za wizytę.