Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

 1. NRL: przepracowany i przemęczony lekarz nie jest rozwiązaniem problemów systemu ochrony zdrowia
  22 października Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do lekarzy i lekarzy dentystów o spojrzenie na kwestię bezpieczeństwa pacjentów przez pryzmat własnego stanu zdrowia, przemęczenia czy przepracowania podczas niesienia im pomocy.
 2. Wiceszef samorządu lekarskiego: za stan opieki zdrowotnej odpowiadają politycy, chcemy rozmów i konkretów
  Za stan publicznej opieki zdrowotnej odpowiadają politycy, sytuacja jest już krytyczna i wymiana szybkich zmian. Chcemy powrotu do rozmów z ministrem zdrowia i ministrem finansów – powiedział PAP wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej Artur Drobniak.
 3. WHO: nawet 180 tys. pracowników służby zdrowia mogło umrzeć z powodu Covid-19 do maja 2021 roku
  Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że od 80 do 180 tys. pracowników medycznych z całego świata zmarło z powodu Covid-19 od stycznia 2020 roku do maja bieżącego roku.
 4. Nowa lista leków refundowanych - listopad 2021
  Na stronie internetowej resortu zdrowia opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 października 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 listopada 2021 r.
 5. Interferon nie poprawia wyników chorych na COVID-19
  W przypadku hospitalizowanych pacjentów z zapaleniem płuc wywołanym przez COVID-19 leczenie interferonem beta-1a w połączeniu z przeciwwirusowym remdesiwirem nie przynosi lepszych efektów niż sam remdesiwir - informuje „The Lancet Respiratory Medicine”.
 6. WUM: pierwszy na świecie zabieg laserowej fenestracji in-situ stentgraftu do łuku aorty off the shelf
  Specjaliści z II Zakładu Radiologii Klinicznej UCK WUM, kierowanego przez prof. Olgierda Rowińskiego, przy współpracy z zespołami Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń UCK WUM, pod kierownictwem prof. Zbigniewa Gałązki, oraz II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM, kierowanej dr hab. Pawła Andruszkiewicza wykonali pierwszy na świecie zabieg laserowej fenestracji in-situ stentgraftu do łuku aorty off the shelf.
 7. Prawa pacjentów ze szczególnymi potrzebami: apel Rzecznika Praw Pacjenta
  Rzecznik Praw Pacjenta apeluje do kierowników podmiotów wykonujących działalność medyczną o realizację prawa pacjentów ze szczególnymi potrzebami. „Proszę zwrócić szczególną uwagę na empatyczne podejście do chorych, co z pewnością ułatwi rozpoznanie ich potrzeb. Jednocześnie proszę o aktualizację wewnętrznych procedur, tak aby były zgodne z wprowadzonymi zmianami w przepisach” – zaznacza Bartłomiej Chmielowiec.
 8. NIA: już ponad 240 tys. pacjentów zaszczepionych przez farmaceutów
  Od momentu wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 kwietnia br. w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, rozszerzającego krąg pracowników medycznych uprawnionych do kwalifikacji i wykonywania szczepień przeciw COVID-19, farmaceuci zaszczepili już ponad 240 tys. pacjentów - poinformowała Naczelna Izba Aptekarska.
 9. MSZ: Polska przekazała Iranowi bezpłatnie 1 mln szczepionek przeciwko COVID-19
  Polska przekazała Iranowi bezpłatnie milion szczepionek przeciwko COVID-19 - poinformował w czwartek MSZ. Darowizna ta jest wyrazem solidarności szczepionkowej z Irańczykami, z którymi łączą Polskę wielowiekowe i dobre relacje - podkreślił resort.
 10. Telemedycyna i e-zdrowie finansowane w ramach Funduszy Norweskich
  20 października 2021 r. w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca Program „Zdrowie” NMF 2014-2021, którego celem jest zmniejszanie społecznych nierówności w zdrowiu poprzez realizację działań związanych z telemedycyną i polityką e-zdrowia, zdrowym stylem życia dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem opieki psychiatrycznej. Program finansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz budżetu państwa.