Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. Otyłość dziecięca - potrzebna szeroka edukacja i podatek od cukru - Szeroka edukacja na temat zdrowego żywienia, rozbudowa systemu opieki nad dzieckiem otyłym w ramach świadczeń NFZ, podatek od cukru – to rozwiązania postulowane przez specjalistów leczących w Polsce otyłość dziecięcą.
  2. W Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny otwarto Centrum Porodów Naturalnych - 20 listopada 2019 r. w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny (szpitalmadalinskiego.pl) otwarto Centrum Porodów Naturalnych oparte na pomyśle oddziałów porodowych naturalnych funkcjonujących w krajach europejskich.
  3. Mateusz Morawiecki o zdrowiu w exposé - We wtorek (19 listopada) w Sejmie swoje exposé wygłosił premier Mateusz Morawiecki. W półtoragodzinnym wystąpieniu tylko kilka minut zostało poświęcone na sprawy związane ze zdrowiem. Szef rządu zapowiedział m.in. powstanie funduszu modernizacji szpitali.
  4. Drugi etap kampanii edukacyjnej pt. "Internetowe Konto Pacjenta. Tu zapisuje się historia Twojego Zdrowia" - Chcąc zachęcić Polaków do korzystania z Internetowego Konto Pacjenta i e-recepty Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) rozpoczęły drugi etap kampanii edukacyjnej pt. "Internetowe Konto Pacjenta. Tu zapisuje się historia Twojego Zdrowia". Przez ponad miesiąc w najpopularniejszych stacjach radiowych i telewizyjnych emitowane będą spoty edukacyjne.
  5. Najmłodsi mogą stracić w Gdańsku prawo do szpitalnej opieki psychiatrycznej. Interwencja RPO - Oddziałom dla dzieci i młodzieży szpitala psychiatrycznego w Gdańsku grozi likwidacja, bo wszyscy lekarze złożyli wypowiedzenia umów o pracę. Ta bezprecedensowa sytuacja wpisuje się w ogólny stan zapaści psychiatrii dziecięcej w Polsce. Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Obywatelskich, który wcześniej zwracał uwagę na załamanie w tym obszarze.
  6. Prezes NRA napisała list do parlamentarzystów - Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska w liście do parlamentarzystów określiła priorytety związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i komfortu polskich pacjentów.
  7. Opole: "Dieta mamy" w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii - Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu rozpoczęło realizację programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia "Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta mamy”.
  8. Zbigniew Religa będzie miał swój pomnik w Zabrzu - W Zabrzu stanie pomnik Zbigniewa Religi, wybitnego kardiochirurga, autora pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. Dobiegają końca prace zmierzające do jego postawienia - poinformował zabrzański magistrat.
  9. GIS określił maksymalną zawartość siedmiu składników w suplementach diety - Zespół ds. Suplementów Diety podjął 7 uchwał dotyczących maksymalnych ilości witamin, składników mineralnych i innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny efekt fizjologiczny w suplementach diety. Ustalono maksymalne poziomy witamin B1, B2, B12, kwasu pantotenowego, jodu, kofeiny oraz preparatów z morwy białej.
  10. Na cukrzycę choruje 3 mln Polaków - 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, a około 5 mln ma stan przedcukrzycowy. Szacuje się, że nawet co trzeci chory nie został jeszcze zdiagnozowany i nie wie o swojej chorobie.