Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. Rząd przyjął projekt ustawy o darmowych lekach dla kobiet w ciąży. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia. Zakłada on, że wszystkie kobiety w ciąży będą mogły korzystać z bezpłatnych leków.
  2. Wystawiono ponad 25 mln e-ZLA. Od 1 grudnia 2018 r. do końca listopada 2019 r. wystawiono 25,1 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. W formie elektronicznej wystawianych jest 99,99 proc. takich zaświadczeń - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
  3. Olga Tokarczuk przekazała replikę medalu noblowskiego na aukcję WOŚP. Aukcja dostępna jest w serwisie Allegro.
  4. Minister Zdrowia odznaczył bohaterów z Tatr. Łukasz Szumowski wręczył honorowe odznaczenia osobom zaangażowanym w niesienie pomocy porażonym piorunem, podczas sierpniowej akcji ratunkowej w Tatrach.
  5. NFZ wprowadza elektroniczne wersje umów. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że w związku z dostosowaniem przepisów w zakresie stosowania ułatwień w obiegu dokumentacji wdraża kolejny etap odchodzenia od dokumentów papierowych.
  6. W ciągu roku sprzedaż medycznej marihuany w Polsce wyniosła 70–80 kg. Pierwszy rok medycznej marihuany na rynku polskim może się zakończyć łączną sprzedażą 70–80 kg suszu o wysokiej zawartości THC, czyli substancji psychoaktywnej – ocenia Tomasz Witkowski z Canopy Growth. W przyszłym roku ta ilość może być nawet czterokrotnie większa, a w 2028 roku rynek może być wart 2 mld euro. Na razie pacjenci nie mogą liczyć na refundację konopi.
  7. Nowe zastosowanie leku daje nadzieję osobom po udarze. Dane z badań nad zwierzętami wskazują, że lek SIN020 może poprawić zdolność mózgu do odzyskiwania sprawności po udarze. Jako że jest to lek repozycjonowany, można przyspieszyć jego rejestrację do etapu badań klinicznych, szczególnie że UE wspiera plany wprowadzenia go do obrotu.
  8. Związek między jelitami a mózgiem: w jaki sposób stan zdrowia jelit wpływa na funkcje neurologiczne? Inżynierowie, praktycy kliniczni oraz biolodzy połączyli siły, by utworzyć platformę do badań relacji między mikroflorą jelitową a ośrodkowym układem nerwowym.
  9. Przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym powstaje drugi w Polsce bezpłatny hotel dla rodzin hospitalizowanych dzieci. Bezpłatny hotel dla rodzin hospitalizowanych dzieci zlokalizowany będzie w sąsiedztwie Dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, na terenie kampusu WUM. Trzykondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 2 tys. mkw. będzie mieścił nie tylko część hotelową.
  10. Dr Jacenik bada, czy pewne receptory są odpowiedzialne za ciężkie choroby jelit. Grupę receptorów, które mogą być odpowiedzialne za rozwój chorób jelit, bada dr Damian Jacenik z Uniwersytetu Łódzkiego. Jednego z takich białek jest wyraźnie więcej w jelicie grubym pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i nowotworami związanymi ze stanem zapalnym. Receptor ten może być zaangażowany w regulację stanu zapalnego.