Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. Szczepionki skuteczne na wariant Delta
    Dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 niemal całkowicie chronią przed hospitalizacją w razie zakażenia wariantem Delta koronawirusa – wynika z najnowszych badań opublikowanych przez Public Health England.
  2. Wiadomo, dlaczego COVID-19 sprzyja zaburzeniom poznawczym podobnym do choroby Alzheimera
    Naukowcy zidentyfikowali mechanizmy, poprzez które COVID-19 może prowadzić do otępienia podobnego do choroby Alzheimera. Okazuje się, że SARS-CoV-2 ma kilka wspólnych szlaków z mechanizmami powodującymi zapalenie układu nerwowego i upośledzenie funkcji naczyń mikrokrążenia mózgowego.
  3. Prezes ABM: chcemy rozwijać biotechnologię i innowacje, tworzyć podwaliny pod polską "dolinę medyczną”
    Powołany przy Agencji Badań Medycznych, Warsaw Health Innovation Hub ma wspierać rozwój biotechnologii i innowacyjnych rozwiązań, korzystając z publicznego i biznesowego potencjału - powiedział PAP prezes ABM Radosław Sierpiński. Kolejnym etapem może być polska "dolina medyczna” - dodał.
  4. GUS: z powodu pandemii w 2020 r. w uzdrowiskach było połowę mniej pacjentów
    W końcu 2020 r. funkcjonowało 260 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Na leczeniu w trybie stacjonarnym przebywało w ciągu roku 391,4 tys. pacjentów - o 50,0 proc. mniej niż w rok wcześniej - wynika z danych GUS.
  5. Kraska: nadal za mało osób jest zaszczepionych przeciwko COVID-19
    Osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 w Polsce jest nadal zdecydowanie za mało – ocenił w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przestrzegł, że epidemiolodzy przewidują możliwą czwartą falę zachorowań na jesieni, bo to czas sprzyjający infekcjom.
  6. NFZ przyjmuje wnioski od aptek, które chcą przystąpić do programu szczepień przeciw COVID-19
    Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.
  7. Nowy lek zawierający przeciwciała monoklonalne może uratować chorych z ciężką postacią COVID-19
    Niektórym pacjentom z ciężką postacią COVID-19 może uratować życie nowy lek zawierający przeciwciała monoklonalne – sugerują badania Recovery. Przeznaczony jest on dla chorych ze słabą odpowiedzią immunologiczną przeciwko koronawirusowi.
  8. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie „Profilaktyka 40 PLUS”
    Od 1 lipca każdy Polak powyżej 40 roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Minister Adam Niedzielski podpisał w poniedziałek (14 czerwca) rozporządzenie dotyczące programu „Profilaktyka 40 PLUS”, które przeszło proces konsultacji publicznych. By zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, także od 1 lipca do końca 2021 r. zostaną zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów.
  9. Urządzenia ubieralne będą wykorzystywane w leczeniu chorób neurologicznych
    Głęboka stymulacja mózgu może być przełomem w leczeniu choroby Parkinsona czy epilepsji. Dotychczas była ona jednak możliwa tylko po skomplikowanej operacji neurologicznej. Naukowcy opracowali jednak nieinwazyjną metodę aktywowania lub wyłączania poszczególnych neuronów – z wykorzystaniem urządzenia ubieralnego.
  10. Na UW bezpłatne badania kleszczy na obecność krętków boreliozy
    Każdy, kto znalazł kleszcza żerującego na skórze człowieka, może wysłać usuniętego pasożyta na test obecności krętków boreliozy. Bezpłatne badania kleszczy w kierunku Borrelia wykonuje laboratorium w Zakładzie Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.