Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. NIK: Otyłość i nadwaga u dzieci - coraz większy problem, coraz mniej skuteczne działania
    Na wizytę u specjalisty trzeba było czekać nawet ponad rok. Choć w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2016-2020 otyłość uznano za chorobę cywilizacyjną, a jej leczenie za jeden z priorytetów, działania podejmowane przez kolejnych ministrów zdrowia nie tylko nie doprowadziły do spadku, ale nawet do zahamowania tempa wzrostu liczby dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. Skala problemu rosła, choroba zaczęła dotykać coraz młodszych dzieci, a skuteczność terapii była niewielka - informuje Najwyższa Izba Kontroli.
  2. EMA: rekomendacje ws. stosowania Paxlovidu - doustnego leku na Covid-19
    Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w czwartek rekomendacje dotyczące stosowania w sytuacjach naglących doustnego leku Paxlovid na Covid-19, wyprodukowanego przez amerykański koncern Pfizer. EMA zastrzega, że nie jest to dopuszczenie leku na rynek.
  3. W Polsce zmarło ponad 89 tys. osób z COVID-19, w tym 251 lekarzy i 201 pielęgniarek
    W Polsce zmarło dotąd ponad 89 tys. osób z COVID-19, wśród nich m.in. 251 lekarzy i 201 pielęgniarek – wynika z najnowszych danych udostępnionych PAP przez Ministerstwo Zdrowia.
  4. Procedury sądowe opóźniają wprowadzanie na rynek leków
    Przewlekłość postępowań przed sądami administracyjnymi w sprawach patentów farmaceutycznych powoduje opóźnienia w wejściu na rynek tańszych leków. W efekcie pacjenci mają ograniczony dostęp do terapii, a Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje więcej na refundację leków – uważają Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - Krajowi Producenci Leków i Konfederacja Lewiatan.
  5. Autorzy artykułu o amantadynie dokonali jego korekty
    Autorzy artykułu opublikowanego na początku grudnia w piśmie „Communications Biology“ dokonali jego korekty - obecnie nie ma tam stwierdzeń, że amantadyna jest obiecującym lekiem na COVID-19. Np. zamiast stwierdzenia "proponujemy użycie amantadyny jako nowatorskiego i skutecznego sposobu leczenia COVID-19" pojawiło się sformułowanie "proponujemy dalsze badanie".
  6. Opole: naukowcy politechniki szukają sposobu na skręconą kostkę
    Naukowcy Politechniki Opolskiej prowadzą badania nad skręceniami stawu skokowego. Jak się okazuje, ten zaliczany do najczęstszych u osób aktywnych fizycznie uraz - przy niewłaściwym leczeniu - wywołuje poważne dolegliwości już u czterdziestolatków.
  7. Gdańscy naukowcy diagnozują gronkowca za pomocą analizy jednego genu
    Z pomocą analizy pojedynczego, krótkiego genu eksperci PG i GUMed dokładnie określili szczep gronkowca pobranego od pacjenta. Ich zdaniem w podobny sposób można określać inne szczepy gronkowców i dzięki temu wybierać najlepszą terapię.
  8. Prof. Goździk: pacjenci trafiający na intensywną terapię są stosunkowo młodzi
    Pacjenci trafiający na intensywną terapię z powodu COVID-19 są stosunkowo młodzi, w wieku od 30 lat do 58. Przebieg ich choroby jest dramatyczny – powiedział kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Waldemar Goździk.
  9. Prof. Piekarska: wraz z wybuchem pandemii załamały się badania przesiewowe wykrywające wirusa HCV
    Wraz z wybuchem pandemii załamały się badania przesiewowe pozwalające wykryć wirusa HCV – powiedziała PAP kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Anna Piekarska. Nosicielami tego groźnego i podstępnego patogenu jest co najmniej 100 tys. Polaków.
  10. Wynik testu na koronawirusa w aplikacji mojeIKP
    Już 1,9 mln Polaków pobrało bezpłatną aplikację mobilną mojeIKP, która daje łatwy i szybki dostęp do najbardziej potrzebnych informacji zdrowotnych - naszych oraz bliskich, którzy nas do tego upoważnili. W najbliższych tygodniach Centrum e-Zdrowia planuje udostępnić w mojeIKP nową funkcjonalność - wynik testu na koronawirusa. Aplikację mojeIKP można pobrać bezpłatnie z Google Play lub App Store i zainstalować na swoim smartfonie.