Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

 1. Nowe zasady bezpieczeństwa
  Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli w czwartek nowe restrykcji w związku z rozwojem epidemii koronawirusa. Chcemy wdrażać obostrzenia, ale jednocześnie chcemy, aby gospodarka możliwie w dużym zakresie pracowała - podkreślił Morawiecki.
 2. Niedzielski: pracujemy nad klauzulą dobrego Samarytanina
  Pracujemy nad stworzeniem tzw. klauzuli dobrego Samarytanina, zakładającej, że w ramach walki z COVID-19, błędy popełniane nieumyślnie nie będą karane - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że rozwiązanie pozwoli lekarzom poczuć się bezpieczniej.
 3. Prezes ORL: rządzący próbują stworzyć wrażenie, że lekarze nie chcą pracować przy epidemii
  Rządzący próbują stworzyć wrażenie, że lekarze nie chcą pomagać i pracować przy epidemii. Traktuje się nas jak sprzęt - skomentował prezes warszawskiej Okręgowej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski doniesienia, że izby lekarskie nie współpracują z wojewodami w sprawie delegowania pracowników medycznych do walki z epidemią.
 4. Prezes NRL żąda przeprosin od wicepremiera Jacka Sasina
  Wicepremier Jacek Sasin, odnosząc się do pandemii COVID-19 powiedział we wtorek na antenie Polskiego Radia, że problemem jest zaangażowanie części personelu medycznego. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja ocenił, że taka wypowiedź "jest wręcz policzkiem wymierzonym każdemu polskiemu lekarzowi, lekarzowi dentyście".
 5. CBA zatrzymało dyrektora Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii; miał przywłaszczać testy na COVID-19
  CBA zatrzymało we wtorek Dyrektora Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie w związku z przywłaszczeniem sprzętu ochronnego. Adam Z. miał m.in. przywłaszczać należące do instytutu testy na COVID-19 za co w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie usłyszy zarzuty.
 6. Metformina – „stary” lek z nowymi wskazaniami
  Wojskowy Instytut Medyczny uzyskał dofinansowanie Agencji Badań Medycznych na realizację niekomercyjnego badania klinicznego polegającego na wykorzystaniu znanego leku przeciwcukrzycowego – metforminy, jako uzupełnienia standardowego leczenia pacjentów po przebytym ostrym zespole wieńcowym.
 7. Eksperci PAN: wszyscy wspólnie musimy stosować się rygorystycznie do sanitarnych zaleceń
  Sytuacja epidemiczna zaczyna wymykać się spod kontroli, żeby więc uniknąć najgorszego, wszyscy wspólnie musimy stosować się rygorystycznie do sanitarnych zaleceń - apeluje interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN.
 8. Ruszyło polowanie na fake newsy w urządzeniach mobilnych [WIDEO]
  Dostępna jest już aplikacja #FakeHunter Polskiej Agencji Prasowej (PAP) działająca w systemie Android i iOS. Dzięki niej potencjalnie fałszywe informacje będą mogli zgłaszać nie tylko użytkownicy komputerów, ale także urządzeń mobilnych.
 9. Kraska: mamy umowy na wielomilionowe ilości szczepionek na koronawirusa
  Polska w sprawie szczepionek na koronawirusa jest w kontakcie z Unią Europejską; to jest duży przetarg na wielomilionowe ilości – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Myślę, że to będzie ponad 20 mln szczepionek – dodał.
 10. Gabinet drWidget: dbamy o czas pacjentów i personelu medycznego
  W zmniejszeniu kolejek i uzyskaniu szybszej pomocy dla pacjentów, którzy czekają na wizytę, może pomóc nowe narzędzie dostępne w Gabinecie drWidget. Dostawca oprogramowania do EDM wprowadza przedpłatę za wizytę.