Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Prof. Marczyńska: jako Rada Medyczna rekomendujemy obowiązkowe szczepienia medyków przeciw COVID-19
    Jako Rada Medyczna rekomendujemy obowiązkowe szczepienia medyków przeciw COVID-19 – powiedziała PAP w piątek prof. Magdalena Marczyńska. Dodała, że każdy przedstawiciel służby zdrowia powinien pamiętać o zasadzie po pierwsze nie szkodzić.
  2. Rzecznik MZ: najwięcej zakażeń jest w grupie wiekowej 21-30 lat
    50 proc. zakażeń stanowią obecnie osoby do 40 roku życia; najwięcej jest w grupie wiekowej 21-30 lat; większość chorych na COVID-19 to osoby niezaszczepione - powiedział w czwartek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
  3. Kraska: rozważamy wprowadzenie odwiedzin w szpitalach tylko dla osób w pełni zaszczepionych
    Wiceminister, zapytany o to, czy resort ma zamiar wprowadzić odwiedziny pacjentów tylko przez osoby w pełni zaszczepione, przyznał, że analizowano takie rozwiązanie, ale decyzja nie zapadła, trwa dyskusja na ten temat.
  4. Rzecznik MZ: wariant Delta w Polsce wykrywana jest w 30-40 proc. sekwencjonowanych próbek
    W granicach 30-40 proc. próbek stwierdzany jest wariant Delta, biorąc pod uwagę sekwencjowane próbki, które wysyłamy do laboratoriów - powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
  5. "Dziennik Gazeta Prawna": szczepionki jadą z Polski na Wschód
    Polacy nie chcą się szczepić. Dlatego, żeby nie zmarnować zapasów szczepionek, sprzedamy je innym państwom. Pierwsza transza, ok. 4 mln dawek, być może zostanie wysłana na Wschód już w tym tygodniu - podaje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
  6. Szczepionka przeciwko grypie chroni przed niektórymi poważnymi skutkami COVID-19
    Szczepionka przeciw grypie może zapewnić istotną ochronę przed niektórymi poważnymi skutkami COVID-19 - sugerują nowe badania, których wyniki zaprezentowano podczas Europejskiego Kongresu Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych (ECCMID) .
  7. Neurolog: nowe dane nt. terapii genowej dla chorych na SMA – bardzo optymistyczne
    Dzięki terapii genowej podanej przedobjawowo większości dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) udaje się osiągnąć najważniejsze etapy rozwoju ruchowego – wynika z badań klinicznych. To bardzo oczekiwane i optymistyczne dane – ocenia prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak.
  8. Projekt Nasze Genomy, czyli genetyczny portret Polaków
    W ramach projektu naukowego Nasze Genomy udało się stworzyć bazę wariantów genetycznych populacji Polski, umożliwiając badaczom z całego świata dalsze porównywanie zebranych danych. To wyniki analizy ponad 1000 genomów - poinformowano w czwartek 8 lipca na konferencji prasowej w Warszawie.
  9. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM rozpoczyna misję ekspercką pod egidą WHO w Ugandzie
    Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM rozpoczyna misję ekspercką pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia w Ugandzie - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Fundacji PCPM Aleksandra Rutkowska. Przez cztery tygodnie ratownicy i lekarze będą wspierać służbę zdrowia w Ugandzie, która walczy z Covid-19.
  10. Senacka Komisja Zdrowia przeciwko noweli ustawy o Agencji Badań Medycznych
    Senacka Komisja Zdrowia opowiedziała się w środę za odrzuceniem w całości noweli ustawy o Agencji Badań Medycznych (ABM) oraz niektórych innych ustaw, która zakłada m.in. możliwość prowadzenia przez ABM nie tylko badań klinicznych, ale także eksperymentów badawczych.