Jak co piątek, podsumowujemy wydarzenia ostatniego tygodnia. Poniżej 10 najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Niemal 900 zabiegów z udziałem robotów da Vinci w Polsce w 2019 r. W 2019 r. w polskich szpitalach przeprowadzono rekordową liczbę niemal 900 zabiegów przy użyciu robotów da Vinci – wynika z danych udostępnionych PAP przez firmę Synektik, dystrybutora tego systemu w naszym kraju. Polska chirurgia robotowa wciąż jest jednak w powijakach.
  2. Przed nami szczyt zachorowań na grypę. Szczyt zachorowań na grypę dopiero przed nami – ostrzegają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Przypominają, że najlepszą ochronę przed tym zakażeniem zapewniają szczepienia.
  3. Prezes NRL negatywnie o projekcie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. - Z niekrytym żalem muszę poinformować, że zarówno tryb prac nad tym projektem ustawy, jak i jego obecna treść dalekie są od tego, czego oczekiwaliśmy - napisał w liście do lekarzy prezes NRL Andrzej Matyja ws. projektu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
  4. MZ o nowym modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Ministerstwo Zdrowia zapowiada kompleksową zmianę podejścia do psychiatrii dziecięcej. Dzieci i młodzież mają być w pierwszej kolejności diagnozowane jak najbliżej miejsca zamieszkania. Psycholog i psychoterapeuta ma być dostępny w środowisku dziecka. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko i prezes NFZ Adam Niedzielski zaprezentowali projekt reformy i zasady finansowania.
  5. Rola aptekarzy jest marginalizowana. Branża apeluje o pilne przyjęcie ustawy o zawodzie farmaceuty. Rząd od wielu miesięcy pracuje nad ustawą o zawodzie farmaceuty. Prace się przedłużają, bo do projektu ustawy wniesiono wiele poprawek, więc w rezultacie przygotowano jego nową wersję. Ustawa ma regulować zawód farmaceuty w Polsce i wzmocnić jego rolę w opiece szpitalnej. Jest ona potrzebna nie tylko samym aptekarzom, ale przede wszystkim pacjentom. – W Polsce ten zawód został w znacznym stopniu zmarginalizowany, natomiast rolą farmaceutów jest nie tylko wydawanie leków, ale też właśnie nadzór nad farmakoterapią i doradztwo – mówi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
  6. Prezydium NRPiP apeluje o zagwarantowanie bezpieczeństwa wykonywania zawodu. Prezydium NRPiP zwróciło się z apelem do Ministra Zdrowia o pilne podjęcie działań mających na celu realne zagwarantowanie personelowi medycznemu bezpieczeństwa wykonywania zawodu i udzielania świadczeń zdrowotnych.
  7. Mafia lekowa - lider grupy zatrzymany przez CBA. Kolejna osoba działająca w ramach zorganizowanej grupy przestępczej została zatrzymana w związku ze śledztwem dotyczącym nielegalnego handlu lekami.
  8. W Polsce rodzi się 50 dzieci rocznie z rdzeniowym zanikiem mięśni. Na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) choruje w Polsce 800–900 osób, a co roku rodzi się ok. 50 dzieci z tym schorzeniem –​ wynika z informacji podanych przez Fundację SMA. Jest to najczęstsza genetyczna przyczyna śmierci dzieci przed 2. rokiem życia. Od roku dla pacjentów w Polsce dostępna jest nowoczesna terapia, która już zaczyna przynosić przełomowe efekty. Chorzy mają szansę odzyskać sprawność ruchową, o ile leczenie zostanie wdrożone odpowiednio szybko. W tym mogłyby pomóc badania przesiewowe.
  9. Lekarka zebrała ponad trzy miliony złotych dla WOŚP. Nicole Sochacki-Wójcicka, znana w sieci jako Mama Ginekolog, zebrała ponad trzy miliony złotych dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  10. Stomatologu! Wystaw e-receptę w programie dr100. Wystawianie e-recept stało się obowiązkiem polskich lekarzy. Stomatologom w realizacji tego zadania pomaga program dr100, oferujący intuicyjny i prosty w obsłudze moduł e-recept, z systemem automatycznych podpowiedzi i wyszukiwarką leków.