Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

  1. Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi ws. epidemii
    "W dniu 14 stycznia 2022 zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19" - napisano w oświadczeniu przesłanym PAP.
  2. Pierwszy rok e-skierowania w Polsce
    Minął rok od kiedy obowiązują elektroniczne skierowania. Pracownicy medyczni wystawili już prawie 50 mln e-skierowań na badania i konsultacje dla ponad 17 mln pacjentów (bez uwzględnienia e-skierowań wystawionych na szczepienie przeciw COVID-19). Od końca 2021 r. e-skierowania są wystawiane także na rehabilitację leczniczą.
  3. Zawody medyczne apelują ws. prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19
    Samorządy zawodów medycznych wystosowały apel w sprawie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19.
  4. Zidentyfikowano gen odpowiedzialny za ryzyko ciężkiego Covid-19; powstanie test dla pacjentów
    Naukowcy z UM w Białymstoku we współpracy z innymi ośrodkami wskazali gen odpowiedzialny za ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19. Restort zdrowia zapowiada opracowanie - do końca I półrocza - testu genetycznego do szybkiej identyfikacji, czy pacjent jest obciążony większym ryzykiem. O efektach prac, które finansowała Agencja Badań Medycznych, poinformowano w czwartek na konferencji w Białymstoku.
  5. Zaszczepione na COVID-19 kobiety przekazują przeciwciała potomstwu podczas karmienia piersią
    Kobiety zaszczepione na COVID-19 przekazują przeciwciała przeciw SARS-CoV-2 swoim dzieciom podczas karmienia piersią – wynika z pracy, którą publikuje pismo "Obstetrics & Gynecology”.
  6. RPP: Nieuzasadnione stosowanie wlewów witaminowych niezgodne z prawem
    Rzecznik Praw Pacjenta wydał stwierdzenie naruszenia zbiorowych praw pacjenta związane ze stosowaniem metod leczniczych o nieudowodnionej skuteczności. „Podawanie wlewów witaminowych bez uprzedniego wykonania badań potwierdzających wystąpienie deficytu w zakresie substancji odżywczych, witamin i biopierwiastków, które są zawarte w ordynowanych pacjentom produktach leczniczych, narusza zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną” – zaznacza Rzecznik.
  7. Ekspert: aby chronić się przed omikronem, potrzebna jest dawka przypominająca szczepionki
    Bez dawki przypominającej odporność przed skutkami zakażenia omikronem oceniana jest na około 10 proc., ale po podaniu tej dawki sięga ona już 75 proc. – powiedziała we wtorek mikrobiolog z Uniwersyteckiego Szpital Klinicznego we Wrocławiu dr Małgorzata Fleischer.
  8. Dr hab. Wesołowska: nie wykluczajmy kobiet w ciąży i w czasie laktacji z badań klinicznych
    Ciąża i czas laktacji to nie jest czas wyłączony z chorób, dlatego potrzebne jest uwzględnianie w badaniach klinicznych kobiet w okresie okołoporodowym; nie można ich pozbawiać możliwości leczenia np. nowotworów czy depresji – mówi dr hab. Aleksandra Wesołowska z WUM.
  9. PNRL o projekcie rozporządzenia ws. komisji bioetycznych
    10 stycznia 2022 roku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej.
  10. Opieka w szpitalu oczami pacjentów. Wyniki ankiety NFZ
    Włączenie pacjenta do decyzji o leczeniu, zaangażowanie personelu w zarządzanie bólem, zrozumiała komunikacja, ale także kwestie czystości czy jakość snu - te właśnie aspekty oceniono najlepiej w badaniu przeprowadzonym przez NFZ na grupie kilkunastu tysięcy osób.